Omul Zilei, Luminiţa Pişcoran

30 Ian 2015   •   00:36

26 ani

biatlonistă

Românca Luminiţa Pişcoran a cucerit medalia de aur în proba individuală feminină, ieri, la Campionatele Europene Open de biatlon de la Otepaa – Estonia). Pişcoran a fost cronometrată cu timpul de 51 min 15 sec 7/10, fiind urmată în clasamentul final de austriaca Christina Rieder, la 20 sec 6/10, care a nimerit doar trei ţinte, şi rusoaica Ekaterina Iurlova, la 47 sec 5/10, etc. Eva Tofalvi s-a clasat pe locul al 29-lea, la 4 min 39 sec 3/10 de învingătoare. În proba juniorilor, Marius Ungureanu s-a clasat pe 24, iar Hunor Gego pe 39. Luminiţa Pişcoran, născută pe 14 martie 1988, la Braşov, este legitimată la CS Dinamo Braşov, unde îl are ca antrenor pe Gheorghe Stoian. Aceasta este cea mai mare performanta din cariera biatlonistei din Brasov. Pentru rezultatul senzaţional de ieri, Luminiţa Pişcoran este desemnată de catre Jurnalul Naţional Omul Zilei.