Jurnalul.ro Sport Fotbal international Real Madrid - Barcelona 3-1, în al 229-lea El Clasico din istorie

Real Madrid - Barcelona 3-1, în al 229-lea El Clasico din istorie

de Agerpres    |    25 Oct 2014   •   21:04

Real Madrid a învins pe FC Barcelona cu scorul de 3-1, în El Clasico, derby-ul campionatului de fotbal al Spaniei, desfăşurat în cadrul etapei a 9-a.

Catalanii au deschis scorul rapid, în minutul 3, prin brazilianul Neymar, dar Real a restabilit egalitatea din penalty, în minutul 35, prin Cristiano Ronaldo. A fost primul gol încasat de Barca în acest campionat.

Real a preluat conducerea după pauză, prin Pepe, după un corner (50), şi s-a desprins prin reuşita lui Karim Benzema (60), pe contraatac, după o neînţelegere între Iniesta şi Mascherano.

La Barca a fost titular uruguayanul Luis Suarez, la primul său meci în La Liga, după suspendarea de patru luni primită la Cupa Mondială.

În faţa a 81.000 de spectatori au evoluat echipele:
Real Madrid: Iker Casillas - Daniel Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo - James Rodriguez, Toni Kroos, Luka Modric (Alvaro Arbeloa, 88), Isco (Asier Illarramendi, 83) - Karim Benzema (Sami Khedira, 86), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.
Barcelona: Claudio Bravo - Dani Alves, Gerard Piqué, Javier Mascherano, Jeremy Mathieu - Sergio Busquets, Xavi (Ivan Rakitic, 60), Andres Iniesta (Sergi Roberto, 72) - Luis Suárez (Pedro, 69), Lionel Messi, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.