Jurnalul.ro Sport eXtrasport Caroline Wozniacki, calificată cu emoții în optimi de finală la Madrid

Caroline Wozniacki, calificată cu emoții în optimi de finală la Madrid

07 Mai 2018   •   19:35

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki, N.2 mondial, s-a calificat cu emoţii în optimile de finală WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.685.828 euro, după ce a învins-o luni în trei seturi pe australianca Ashleigh Barty, 6-2, 4-6, 6-4.

Caroline Wozniacki păstrează şanse s-o detroneze din poziţia de lider mondial pe românca Simona Halep, principala favorită a turneului de la Madrid, pe care l-a câştigat în ultimii doi ani. Simona Halep va juca marţi cu belgianca Elise Mertens în turul al doilea la Madrid.

În optimi de finală, Wozniacki va primi replica olandezei Kiki Bertens, care a câştigat duelul său cu letona Anastasija Sevastova (N.15), în două seturi, 6-1, 6-4

În optimi a acces şi jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, care a eliminat-o pe chinezoaica Shuai Zhang după trei seturi, 6-4, 4-6, 6-3. Mladenovic o va întâlni în turul următor pe rusoaica Maria Şarapova, care s-a impus luni în faţa româncei Irina Begu (7-5, 6-1).

În alt meci din turul 2, Caroline Garcia (Franţa/N.7) a trecut de croata Petra Martic, cu 6-3, 7-5.