Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Astra Giurgiu s-a calificat fără emoţii în finala Cupei României

Astra Giurgiu s-a calificat fără emoţii în finala Cupei României

17 Mai 2017   •   21:04

Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României la fotbal, miercuri, după ce a învins-o pe ACS Poli Timişoara cu scorul de 3-0 (1-0), în deplasare, în manşa a doua a semifinalelor.

Astra, care câştigase primul meci cu scorul de 4-1, s-a impus prin golurile marcate de Constantin Budescu (40), Sergiu Buş (49) şi Viorel Nicoară (83). Astra a avut şi o bară prin Takayuki Seto (79).

Poli, care luptă pentru evitarea retrogradării, iar sâmbătă va juca finala Cupei Ligii, cu Dinamo, a aliniat o formulă cu jucători de rezervă şi tineri.

Finala se va juca pe 27 mai, pe stadionul ''Ilie Oană'' din Ploieşti.

Adversara Astrei va fi decisă joi, dintre FC Voluntari şi CS Universitatea Craiova, care se vor înfrunta la Chiajna (20,30). În tur, FC Voluntari a câştigat cu scorul de 1-0.

Astra are o singură Cupă a României în palmares, câştigată în 2014, după 4-2 la loviturile de departajare cu Steaua (0-0 la finalul prelungirilor).