Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj câştigă totul

CFR Cluj câştigă totul

de Mihai Igirosanu    |    18 Iul 2010   •   00:00
Sursa foto: /Intact Images/Gazeta Sporturilor

Campioana en-titre şi deţinătoarea Cupei României, CFR Cluj, a câştigat duminică seară şi Supercupa României, învingând cu 4-2, după executarea loviturilor de penalitate, vicecampioana din sezonul trecut, Unirea Urziceni. Meciul a fost urmat de obişnuitele contre între conducători.

"Băiatul şefului arbitrilor a decis rezultatul. Niciodată nu a fost aşa, s-a văzut că a vrut să încline balanţa. Noi am câştigat pe merit titlul. CFR l-a câştigat cum l-a câştigat. Să explice acel jucător bulgar de la Craiova ce a făcut sau jucătorii de la Alba-Iulia. Să spună jucătorii împrumutaţi de CFR la Internaţional Curtea de Argeş ce s-a întâmplat. Asta e CFR!", a atacat managerul general al ialomiţenilor, Mihai Stoica. "Ei trebuie să se uite că în prima repriză nu au jucat nimic, noi am controlat total, ei au înscris doar printr-un autogol. Restul sunt poveşti de frustrat", a replicat preşedintele clujenilor, Iuliu Mureşan. "Mihai Stoica a fost destul de drăguţ luni seară, nu a jignit!", a concluzionat ieri preşedintele LPF, Dumitru Dragomir.

CFR CLUJ - UNIREA URZICENI 2-2 (2-0 la 11 metri)
A marcat:
Kivuvu (12), Deac (105+2) / Kivuvu (53-autogol), L. Marinescu (98)
La 11 au transformat:
Piccolo, E. Dică
Au ratat:
G. Mureşan, Deac / L. Marinescu, Maftei, Brandan, P. Marin
CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Piccolo, Cadu, Edimar (96 Tony) - Kivuvu (68 E. Dică), G. Mureşan, Culio - Hora (75 Traore), Bjelanovici, Deac. Antrenor: Andrea Mandorlini
Unirea Urziceni: Arlauskis - P. Marin, Maftei, Galamaz, Brandan - Neaga (68 Semedo), D. Matei, (46 Pădureţu), Paraschiv, Marinescu - Onofraş (110 Dale), Bilaşco. Antrenor: Ronny Levy
Arbitri: M. Avram - O. Şovre, M. Orbuleţ

Min. 120+3 Se încheie a doua repriză de prelungiri, urmează loviturile de departajare
Min. 110 - Ultima schimbare a meciului, Dale intră la Urziceni în locul lui Onofraş
Min. 110 - Arlauskis primeşte cartonaş galben pentru trageri de timp, deşi se aştepta o schimbare
Min. 107 - Lovitura de cap a lui Bjelanovici trece puţin pe lângă vinclul porţii oaspeţilor
Min. 106 - Începe a doua repriză de prelungiri

Min. 105+3 - Punct final al primei reprize de prelungiri
Min. 105+2 - GOL 2-2: CFR egalează prin Deac la ultima fază a primei reprize de prelungiri, după o acţiune a lui Bjelanovici
Min. 103 - Arlauskis se opune la şuturile lui Emil Dică şi Traore
Min. 100 - Deac şutează periculos din lovitură liberă de la 20 de metri, puţin pe lângă poarta lui Arlauskis
Min. 98 - GOL 1-2: Lovitură de teatru la Cluj, Lucian Marinescu înscrie pentru echipa lui Ronny Levy cu un şut în forţă de la marginea careului
Min. 96 - Ultima schimbare pentru CFR, Tony intră în locul lui Edimar
Min. 91 - Urziceni are prima şansă în extra-timp, dar şutul lui Semedo trece peste poartă
Min. 91 - Începe prima repriză de prelungiri

Min 90+4 Repriza a doua se încheie, urmează prelungiri
Min. 90+1 Cadu câştigă un duel aerian în careul Unirii, însă balonul trece pe lângă poartă
Min. 85 - Maftei şutează extraordinar din lovitură liberă de la 35 de metri, dar Nuno Claro respinge
Min. 82 - Paraschiv primeşte cartonaş galben pentru fault din spate asupra lui E. Dică
Min. 76 - Gabi Mureşan primeşte cartonaş galben pentru fault din spate la Semedo
Min. 75 - Clujenii fac şi ei a doua schimbare, Traore îi ia locul lui Hora
Min. 71 - Şut puternic al lui Gabi Mureşan din lovitură liberă, însă imprecis
Min. 68 - Dublă schimbare, câte una de fiecare parte. La CFR intră Emil Dică în locul lui Kivuvu, la Urziceni intră Semedo în locul lui Neaga
Min. 64 - Onofraş primeşte primul cartonaş galben al meciului, pentru un fault la centrul terenului asupra lui Gabi Mureşan
Min. 61 - Neaga şutează de la colţul careului, Nuno Claro reţine fără probleme
Min. 53 - GOL 1-1: În încercarea de a degaja, Kivuvu "bărbiereşte" un balon în propriul careu, balonul sare peste Nuno Claro şi intră în poartă
Min. 46 - Unirea face prima schimbare, Pădureţu îl înlocuieşte pe Dan Matei
Partida se reia

Fluier final al primei reprize
Min. 43 - Ialomiţenii sunt aproape de autogol, reluarea lui Maftei spre propriul portar este reţinută de Arlauskis în doi timpi, după ce balonul a căzut şi pe transversală
Min. 36 - Perioadă de presiune a CFR-ului, dar Bjelonovici este blocat de Maftei
Min. 25 - Bilaşco preia frumos şi se întoarce spre poarta CFR-ului, dar şutul său trece peste
Min. 21 - Serie de 3 cornere consecutive pentru Unirea, fără rezultat pe tabelă
Min. 18 - Prima apariţie a Urziceniului în careul ardelean, la o fază fixă, dar Bjelanovici respinge cu capul
Min 12 - GOL 1-0: Dominarea gazdelor se concretizează după un nou şut de la distanţă al lui Kivuvu, excelent plasat, la colţul din dreapta-jos la porţii ialomiţenilor
Min. 7 - Prima mare ocazie a meciului, şutul lui Kivuvu de la 30 de metri este respins în faţă de Arlauskis, portarul Unirii se opune apoi şi la lovitura de cap a lui Bjelanovici
Min. 5 - Neaga intră tare la Edimar, dar scapă fără cartonaş galben
Min. 3 - CFR are prima ocazie a meciului, şutul lui Deac de la 15 metri este retinut de Arlauskis