Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj - Steaua Bucureşti 1-1. Două goluri și două eliminări

CFR Cluj - Steaua Bucureşti 1-1. Două goluri și două eliminări

05 Feb 2017   •   22:08
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Steaua Bucureşti, scor 1-1 (0-1), duminică, pe stadionul "Dr Constantin Rădulescu", într-un meci din etapa a 22-a Ligii I de fotbal.

Steaua a înscris prima prin Denis Alibec, care, la primul său meci pentru echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a transformat în minutul 16 un penalty obţinut tot de el. Ciprian Deac, revenit la formaţia clujeană, a adus egalarea în minutul 58.

Meciul a fost de bun nivel pentru Liga I, deşi desfăşurarea sa a fost afectată de două valuri de ceaţă, unul în startul întâlnirii, celălalt în repriza secundă.

Steaua a început mai bine şi a avut două ocazii mari în primele minute, prin Jakolis, fost jucător al lui CFR

Gazdele nu au avut ocazii clare în prima jumătate de oră, dar au obţinut un penalty controversat în minutul 32, pentru un presupus fault asupra lui Larie. Nascimento a executat slab lovitura de la 11 metri, apărată de Florin Niţă.

Alibec a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 43, pentru o simulare. Atacantul luase primul galben pentru proteste.

Steaua putea primi un penalty în ultimul minut al primei reprize, după intrarea lui Sorsa la De Amorim. După câteva zeci de secunde, Jakolis a fost din nou aproape de gol.

CFR a început mult mai bine actul secund, impulsionată de avantajul numeric, şi a egalat în minutul 58, prin Ciprian Deac.

Harlem Gnohere, intrat în repriza secundă, putea înscrie în minutul 70, la primul său meci pentru Steaua.

Deac şi-a lăsat echipa în zece oameni în minutul 71, când a primit al doilea galben, pentru proteste.

Bud a irosit o şansă bună în minutul 78, când a preferat un dribling în plus.

Meciul de duminică a fost important în perspectiva luptei pentru calificarea în play-off.

În clasament, Steaua este pe locul 2, cu 41 puncte, la patru lungimi de liderul Viitorul.

CFR are 31 puncte şi se află pe poziţia a 7-a.

CFR 1907 Cluj - FC Steaua Bucureşti 1-1 (0-1), stadion "Dr. Constantin Rădulescu" - Cluj-Napoca
Au marcat: Ciprian Deac (58), respectiv Denis Alibec (16 penalty)
Cartonaşe roşii: Denis Alibec (Steaua, 43), Ciprian Deac (CFR, 71)
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Cristian Vasc (Tg. Lăpuş) - LPF