Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CSM Poli Iaşi - Dinamo 3-1. Două penalty-uri și un cartonaș roșu

CSM Poli Iaşi - Dinamo 3-1. Două penalty-uri și un cartonaș roșu

18 Dec 2016   •   22:47
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

CSM Poli Iaşi a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 3-1 (1-1), duminică seara, în Copou, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii I de fotbal, ultima din 2016.

Dinamo a deschis scorul prin Ionuţ Nedelcearu (7), după o minge respinsă de portarul Branko Grahovac.

Poli Iaşi a egalat în min. 25, prin Andrei Cristea, din penalty, după un fault comis de Romera asupra lui Adrian Bosoi.

Dinamo a rămas în zece oameni în minutul 63, când bosniaco-danezul Azer Busuladzic a fost eliminat după ce l-a lovit pe Alexandru Creţu, ripostând după faultul acestuia. Ieşenii au trecut în avantaj în min. 72, când Cătălin Ştefănescu l-a învins pe portarul Laurenţiu Brănescu cu un şut cu efect din marginea careului. Gazdele au mai marcat o dată, în prelungiri, prin Vasile Gheorghe (90+1 - penalty), după ce tânărul atacantul Adrian Moldovan (17 ani) a fost faultat de Brănescu, la prima sa acţiune.

Dinamo nu mai câştigase la Iaşi din 1 noiembrie 2009 (3-1).

În tur, Dinamo s-a impus cu 3-1.

Dinamo are o singură victorie în ultimele sale trei jocuri de campionat (două eşecuri în deplasare).

Poli Iaşi a câştigat ultimele trei etape (ultimele două cu 3-1) şi a pierdut o singură dată în ultimele şase etape (un egal, patru victorii).

CSM Poli Iaşi - FC Dinamo Bucureşti 3-1 (1-1), Stadion ''Emil Alexandrescu'' - Iaşi
Au marcat: Andrei Cristea (25 - penalty), Cătălin Ştefănescu (72), Vasile Gheorghe (90+1 - penalty), respectiv Ionuţ Nedelcearu (7).
Cartonaş roşu: Azer Busuladzic (Dinamo) 63.
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)