Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CSU Craiova - FCSB 0-1. Rezerva Gnohere, decisiv

CSU Craiova - FCSB 0-1. Rezerva Gnohere, decisiv

09 Apr 2017   •   20:06

FCSB s-a impus la Drobeta Turnu Severin în fața lui CSU Craiova, scor 1-0, în etapa a cincea din play-off și roș-albaștrii și-au securizat prima poziție înainte de Paști.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Eddy Harlem Gnohere (73), introdus după pauză. Francezul a marcat cu capul din apropiere, în urma unei recentrări a lui Marko Momcilovic.

Universitatea a ratat cele mai mari ocazii ale sale în prima repriză, prin Andrei Ivan (10, 19, 28), Filip Jazvic (15)

În minutul, într-un duel între Bălaşa şi Ivan, atacantul a fost lovit cu cotul în cap şi şi-a pierdut pentru scurt timp cunoştinţa, salvatoare fiind intervenţia portarului Florin Niţă, care l-a întors pe o parte şi a avut grijă să nu îşi înghită limba. După ce a primit îngrijiri medicale, inclusiv salvarea intrând pe gazon, Ivan a putut continua meciul.

FCSB a dominat jocul după pauză, iar portarul Calancea a respins din faţa lui Pleaşcă, o minge deviată de zid, la lovitura liberă executată de Denis Alibec (49).

În min. 68, gazdele au cerut penalty, la un duel în care Gabi Enache a părut că îl ţine pe atacantul Simon Măzărache.

Gnohere a avut o bară (71), iar două minute mai târziu a reuşit să deschidă scorul.

Gazdele şi-au mai creat o fază periculoasă, dar portarul Florin Niţă a respins cu preţul unei accidentări mingea reluată cu capul de Gustavo la colţul scurt (79).

Pe contraatac, Gnohere a mai avut o mare ocazie de gol, în min. 90, iar Jakolis a ratat şi el (90+3).

FCSB a revenit pe primul loc după acest succes, al treilea consecutiv în play-off.

CSU Craiova are o singură victorie în ultimele cinci partide (două egaluri, două eşecuri). CSU Craiova a pierdut trei din ultimele patru partide de acasă.

Steaua a câştigat toate cele trei meciuri din acest campionat cu CSU Craiova, 2-1 în sezonul regulat, acasă şi deplasare, 1-0 în play-off.

CS Universitatea Craiova - FCSB 0-1 (0-0), stadion "Municipal'' - Drobeta-Turnu Severin
A marcat: Eddy Harlem Gnohere (73).
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)