Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo Bucureşti - Astra Giurgiu 1-1. Echipa lui Miriuță, cinci meciuri fără victorie

30 Sep 2017   •   23:10
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Dinamo Bucureşti şi Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), sâmbătă seara, în Şoseaua Ştefan cel Mare, într-o partidă din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului.

Astra a dominat prima repriză şi a ratat ocazii de gol prin Anatole Abang (22), Alexandru Ioniţă II (28) şi Takayuki Seto (35).

Dinamo a fost mai ofensivă după pauză şi şi-a creat o primă situaţie de gol prin Diogo Salomao (49), iar apoi a deschis scorul prin slovacul Adam Nemec (66), din centrarea lui Valentin Costache. Astra a egalat prin Romario Moise (82), introdus pe teren în minutul 72 şi care a marcat dintr-o lovitură liberă de la circa 22 de metri.

Dinamo nu a mai câştigat de cinci etape (două egaluri, trei eşecuri).

Astra nu are nicio victorie în ultimele trei runde, în care a obţinut două remize în deplasare şi a pierdut acasă cu liderul CFR Cluj.

FC Dinamo Bucureşti - AFC Astra Giurgiu 1-1 (0-0), stadion Dinamo - Bucureşti
Au marcat: Adam Nemec (66), respectiv Romario Moise (82).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF