Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo Bucureşti - Concordia Chiajna 2-3. O noua umilinta pentru echipa din Stefan cel Mare

27 Sep 2017   •   18:34

Concordia Chiajna a furnizat una din cele mai mari surprize din actuala ediţie a Ligii I de fotbal, impunându-se miercuri în deplasare în faţa lui Dinamo Bucureşti cu scorul de 3-2 (1-1), într-un meci din etapa a 11-a, care ar fi trebuit să se desfăşoare pe 20 septembrie, însă a fost amânat din cauza condiţiilor meteo.

Antrenată de Vasile Miriuţă, fostul tehnician al Concordiei, Dinamo nu a reuşit să repete evoluţia bună împotriva Stelei şi şi-a privit de sus adversarul, care a înscris la puţinele sale ocazii.

Dinamo a deschis scorul în minutul 12 prin Rivaldinho, care a profitat de lipsa de reacţie a apărării adverse. Dinamo a părut să controleze partida, însă Concordia a egalat împotriva cursului jocului, la prima sa ocazie, Batin speculând o greşeală a lui Romera (minutul 30).

Echipa gazdă nu s-a regăsit până la pauză, însă a trecut din nou în avantaj în debutul reprizei secunde, în minutul 47, prin Paul Anton, care a înscris cu capul la un corner executat de Hanca şi a ajuns astfel la trei goluri în actuala ediţie a Ligii I.

Bălgrădean a salvat de sub bară la şutul dinamovistului Mahlangu (57).

Bumba, fostul jucător al lui Dinamo, a egalat cu o execuţie de excepţie (64).

Mahlangu s-a remarcat din nou cu o minge deviată (68).

Servit de Manasse Enza Yamissi, Batin a adus victoria Concordiei în minutul 83, la un corner. Batin are cinci goluri în actualul campionat.

Dinamo a avut o bară prin Anton (89), apoi Bălgrădean i-a salvat pe oaspeţi în al patrulea minut de prelungire.

Dinamo, care a luat gol meci de meci în ultimele cinci etape, este în clasament pe locul 7, cu 16 puncte.

Concordia are 11 puncte şi se află pe locul 11.

FC Dinamo Bucureşti - CS Concordia Chiajna 2-3 (1-1), stadion ''Dinamo'' - Bucureşti
Au marcat: Rivaldinho (12), Paul Anton (47) respectiv Batin (30, 83), Claudiu Bumba (64)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Gabriel Sabin (Piteşti); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) - LPF www.agerpres.ro