Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Steaua - ASA Târgu Mureş 1-1. o nouă umilință pentru echipa lui Reghecampf

FC Steaua - ASA Târgu Mureş 1-1. o nouă umilință pentru echipa lui Reghecampf

05 Mar 2017   •   06:02
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

FC Steaua Bucureşti a terminat la egalitate cu ''lanterna roşie'', ASA Târgu Mureş, 1-1 (0-0), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Capitală, într-un meci din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului regulat.

Steaua a făcut un joc slab şi a fost condusă prin golul marcat de Marius Constantin (65 - penalty), după un fault comis de Antonio Jakolis asupra lui Andrei Sin. A fost primul gol marcat de mureşeni în 2017.

Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf a reuşit egalarea în minutul 73, prin francezul Harlem Eddy Gnohere, care a reluat mingea în plasă la centrarea lui Denis Alibec.

Alibec a ratat un penalty în min. 26, şutând pe lângă poartă. Lovitura de pedeapsă fusese acordată în urma unui henţ comis de Gaston Mendy.

Steaua a avut mai multe ocazii în acest meci, printre care şi două bare (45+1, 76), portarul Eduard Pap deviind în bare şuturile expediate de Alibec.

În repriza secundă, puţinii spectatori prezenţi pe Arena Naţională au cerut demisia antrenorului Laurenţiu Reghecampf.

Şi meciul din tur s-a încheiat cu acelaşi scor, 1-1.

Steaua termină sezonul regulat pe locul al doilea, iar ASA pe ultima poziţie.

Steaua are o singură victorie în ultimele cinci etape (patru egaluri), iar iar ASA are trei egaluri şi două eşecuri în ultimele cinci runde.

FC Steaua Bucureşti - ASA Târgu Mureş 1-1 (0-0), Arena Naţională - Bucureşti
Au marcat: Harlem Eddy Gnohere (73), respectiv Marius Constantin (65 - penalty).
Denis Alibec (Steaua) a ratat un penalty în min. 26 (pe lângă poartă).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)