Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Viitorul Constanța - CFR Cluj 1-0. Un pas greșit pentru echipa lui Dan Petrescu

22 Oct 2017   •   08:22
Sursa foto: fc viitorul constanta

Campioana FC Viitorul Constanța a învins liderul CFR Cluj cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă, la Ovidiu, într-o partidă din etapa a 15-a a Ligii I de fotbal.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus prin golul marcat de brazilianul Eric (44), din lovitură liberă de la circa 25 de metri. George Țucudean a obținut lovitura liberă, după ce a fost faultat de brazilianul Vinicius, care a primit doar cartonașul galben, deși Hagi și jucătorii echipei gazdă au cerut roșu.

Gazdele au avut ocazii de gol prin Cristian Ganea (10), George Țucudean (37, 62), Aurelian Chițu (57).

CFR, care a dominat repriza secundă, și-a creat situații bune de gol prin Damjan Djokovic (39), Vinicius (56), Juan Culio (80) și Andrei Mureșan (90+4).

Oaspeții au cerut penalty în min. 12, la un duel în careu între fundașul Robert Hodorogea și mijlocașul Ciprian Deac.

CFR este la al doilea meci consecutiv fără victorie, după ce a remizat etapa trecută acasă cu FC Botoșani. FC Viitorul a câștigat în ultimele trei etape. În tur, CFR Cluj a învins cu scorul de 2-0.

Hagi le-a oferit în acest meci șansa debutului la doi jucători, fundașul Virgil Ghiță (internațional de tineret), introdus în minutul 81, și mijlocașul american de origine ghaneză Kofi Twumasi, intrat în min. 73.

CFR Cluj mai are acum un singur punct avans față de următoarea clasată, CS Universitatea Craiova.

FC Viitorul Constanța — CFR 1907 Cluj 1-0 (1-0), Academia Hagi — Stadionul Central — Ovidiu
A marcat: Eric de Oliveira Pereira (44).
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova); arbitri asistenți: Adrian Radu Ghinguleac (București), Ciprian Florin Danșa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraș)
Observatori: Adrian Vidan (București) — CCA, Adrian Ionescu (București) — LPF

Sursa foto: fcviitorul.ro