Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Voluntari - FC Viitorul Constanţa, 0-1. Iancu aduce victoria echipei lui Hagi

22 Iul 2016   •   21:16
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

FC Viitorul Constanţa a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în deplasare, pe stadionul ''Anghel Iordănescu'', în primul meci din etapa inaugurală a sezonului 2016-2017 al Ligii Ide fotbal.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Gabriel Iancu (42).

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi trebuia să primească două penalty-uri în acest meci, în minutul 7, când mingea şutată de Iancu a lovit mâna lui Alexandru Coman, aflat în propriul careu, şi în minutul 35, când portarul Mircea Bornescu a avut o intervenţie brutală asupra aceluiaşi Iancu.

La meciul de pe stadionul ''Anghel Iordănescu'' a asistat şi noul selecţioner al naţionalei României, germanul Christoph Daum, cel care i-a luat locul lui Anghel Iordănescu la cârma reprezentativei tricolore.

Alţi oameni de fotbal care au urmărit din tribune meciul au fost Dumitru Dragomir, fost preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal şi preşedinte de onoare al clubului FC Voluntari în stagiunea trecută, Marius Şumudică, antrenorul campioanei Astra Giurgiu, Mihai Stoica, oficial al clubului Steaua.

FC Voluntari - FC Viitorul Constanţa 0-1 (0-1), Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari
A marcat: Gabriel Iancu (42).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu; arbitru de rezervă: Andrei Antonie (toţi din Bucureşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF ww.agerpres.ro