Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 2-1. Florin Cernat a revenit cu gol

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 2-1. Florin Cernat a revenit cu gol

14 Aug 2017   •   22:11
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

FC Voluntari a trecut pe teren propriu de Gaz Metan Mediaş cu scorul de 2-1 (1-0), într-un meci disputat luni în etapa a şasea a Ligii I de fotbal.

Într-o partidă echilibrată, FC Voluntari a condus mult timp prin golul înscris în minutul 20 de Petre Ivanovici din lovitură liberă. Fundaşul central georgian Akaki Hubutia a egalat cu o lovitură de cap, la un corner, în minutul 78, reuşind primul său gol în Liga I după aproape şapte ani.

Victoria echipei antrenate de Claudiu Niculescu a fost adusă în minutul 84 de veteranul Florin Cernat, aflat la primul meci în acest campionat. Cernat, introdus de circa zece minute, a valorificat o pasă rafinată a lui Novac.

Ambele echipe au ratat ocazii mari. De la gazde s-a evidenţiat la acest capitol Mihai Voduţ, care a irosit trei ocazii clare. Oaspeţii au trimis de două ori mingea în bară.

FC Voluntari a acumulat 8 puncte şi a urcat pe locul 7. Gaz Metan a rămas cu 4 puncte şi ocupă locul 12.

FC Voluntari - CS Gaz Metan Mediaş 2-1 (1-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti
Au marcat: Petre Ivanovici (20), Florin Cernat (84), respectiv Akaki Hubutia (78)
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti)
Observator: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA