Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Steaua a cucerit Cupa României

Steaua a cucerit Cupa României

31 Mai 2015   •   23:02

UPDATE Steaua a cucerit Cupa României-Timişoreana la fotbal, duminică seara, pe Arena Naţională din Capitală, 3-0 (1-0) în finala cu Universitatea Cluj, şi a reuşit o triplă istorică în acest sezon, după ce a câştigat titlul de campioană şi Cupa Ligii.

Pentru Steaua este primul event reuşit după 1997, ''roş-albaştrii'' trecându-şi în palmares a 22-a Cupă a României.

Steaua s-a impus prin golurile marcate de Adrian Popa (9, 53), desemnat la final omul meciului, şi de Raul Rusescu (48), în faţa unei echipe care va juca în liga a doua în sezonul viitor. ''U'' Cluj are în palmares o singură Cupă a României, adjudecată în 1965, dar mai jucase alte trei finale, în 1934, 1942 şi 1949, când a pierdut cu 1-2 în faţa echipei CSCA Bucureşti (actuala Steaua).

Finala a început cu o ... întrerupere, arbitrul Alexandru Tudor oprind jocul în chiar primul minut de joc (pentru circa trei minute), din cauza torţelor aruncate de fanii ardeleni la poarta lui Niţă.

Steaua a deschis scorul în minutul 9, când Stanciu a trimis o minge înapoi, iar Adi Popa a reluat în plasă de la circa 11 metri.

Steaua a controlat jocul în prima repriză, dar nu a forţat, nu a avut ocazii clare de gol. Rusescu (16) şi Stanciu (41) au tras şuturi la poarta lui Veselovsky, fără sorţi de izbândă. ''U'' a fost aproape de gol în minutul 31, când Varela a respins in extremis din faţa porţii, după un corner al clujenilor.

În repriza secundă, Steaua a încheiat conturile în primele zece minute, după ce Rusescu a trimis în plasă centrarea lui Popa (48), iar apoi ''şeptarul'' stelist a înscris cu un şut din afara careului (53).

Universitatea a căutat un gol de onoare, dar Neag a reluat pe lângă poartă (61), după o centrare a lui Nuno Viveiros.

Până la final, Steaua a ratat prin Chipciu (81) şi Stanciu (90+2), iar Mengolo a irosit ultima ocazie a meciului (90+2).

Pentru antrenorul Costel Gâlcă a fost ultimul său meci la Steaua, la capătul unui (singur) sezon în care a reuşit să câştige trei trofee.

Antrenorul echipei Steaua, Constantin Gâlcă, a operat patru schimbări în garnitura de start pentru finala Cupei României-Timişoreana, cu Universitatea Cluj, programată duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, faţă de partida din ultima etapă, cu CSMS Iaşi (0-0), în deplasare.

Papp, Luchin şi Guiherme sunt titulari în apărare, alături de Varela, intrând în locul lui Râpă, Tamaş şi Toşca, în timp ce în atac va juca Raul Rusescu, preferat lui Ţucudean.

Echipele de start:
Universitatea: 33. Robert Veselovsky - 13. Raul Ciupe (căpitan), 4. Dino Skvorc, 24. Cristian Munteanu, 18. Ionuţ Neag, 17. Petar Jovanovic - 11. Pablo Ceppelini, 30. Andrei Lungu, 27. Lorant Kovacs - 28. Justin Mengolo, 7. Vlad Morar. Antrenor: Adrian Falub.
Rezerve: 21. Emilian Dolha - 9. Valentin Lemnaru, 10. Vasilică Cristocea, 16. Nuno Viveiros, 20. Andreas Calcan, 5. Daniel Martins, 31. Narcisse Bambara.
Steaua: 1. Florin Niţă - 6. Paul Papp, 5. Srgian Luchin, 33. Fernando Varela, 16. Guilherme - 21. Nicandro Breeveld, 26. Ionuţ Neagu - 77. Adrian Popa, 12. Nicolae Stanciu, 7. Alexandru Chipciu (căpitan) - 25. Raul Rusescu. Antrenor: Constantin Gâlcă.
Rezerve: 95. Valentin Cojocaru - 2. Cornel Râpă, 9. Gabriel Iancu, 13. Alin Toşca, 14. Iasmin Latovlevici, 29. George Ţucudean, 30. Gabriel Tamaş.

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Vladimir Urzică