Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1. ACS Poli Timişoara a retrogradat, după ce a fost învinsă cu 0-5 de FC Voluntari

25 Mai 2016   •   21:11
Sursa foto: acspoli.ro

FC Voluntari a învins-o pe ACS Poli Timişoara cu scorul de 5-0 (2-0), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 13-a a play-out-ului Ligii I de fotbal, rezultat în urma căruia oaspeţii au retrogradat matematic din primul eşalon.

La pauză, FC Voluntari a avut un avantaj de două goluri, după ce au punctat Rareş Enceanu (minutul 5) şi Laurenţiu Rus (23 - penalty). Timişorenii au rămas în zece oameni în minutul 58, când Gabriel Cânu a primit al doilea cartonaş galben. În minutul 71 a înscris Alexandru Tudorie, introdus de puţin timp, jucător ce avea să realizeze dubla în minutul 89, când oaspeţii erau de zece minute fără doi jucători, după eliminarea lui Cătălin Doman.

În faţa unei echipe prăbuşite, gazdele au mai înscris o dată, prin Mihai Voduţ (90+1).

Cu o etapă rămasă, ACS Poli Timişoara, este pe locul 13, penultimul, cu 20 de puncte, şi va retrograda alături de ocupanta ultimului loc, Petrolul Ploieşti.

FC Voluntari este pe poziţia a 12-a, cu 28 de puncte, şi va merge la baraj

FC Voluntari - ACS Poli Timişoara 5-0 (2-0), stadion "Anghel Iordănescu", Voluntari
Au marcat: Rareş Enceanu (5), Laurenţiu Rus (23 - penalty), Alexandru Tudorie (71, 89), Mihai Voduţ (90+1)
Cartonaşe roşii: Gabriel Cânu (Poli, 58), Cătălin Doman (Poli, 79)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Dragoş Mihai Iliescu (Craiova); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF.

Sursa: AGERPRES