Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1. ASA Târgu Mureş - Pandurii Târgu Jiu: 0-1

Liga 1. ASA Târgu Mureş - Pandurii Târgu Jiu: 0-1

12 Feb 2016   •   23:40
Sursa foto: antena3.ro

Pandurii Târgu Jiu a învins-o în deplasare pe vicecampioana ASA Târgu Mureş, cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în primul meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Cristian Săpunaru (45+2 - penalty), după ce portarul Eduard Stăncioiu l-a faultat pe fostul său coechipier Ioan Hora. Hora nu a mai putut continua meciul şi a fost înlocuit în minutul 47 cu Wellington.

La ASA a intrat în minutul 48 atacantul Adrian Mutu, în locul lui Laurenţiu Buş.

Meciul a fost unul de nivel modest, cu multe întreruperi şi doar câteva ocazii de gol, toate în repriza secundă.

Liviu Antal (Pandurii) a ratat şutul din poziţie bună, în marginea careului echipei gazdă (59), la singura oportunitate a gorjenilor.

ASA, care nu a putut conta în acest meci pe atacantul George Ţucudean, căruia nu i-a sosit ''cartea verde'', a avut şanse de gol prin Ousmane N'Doye (66), cu un şut din drop, Gabriel Mureşan (81), din lovitură liberă, şi Adrian Mutu (84), tot din lovitură liberă de la 17 metri, însă portarul Răzvan Stanca a fost de fiecare dată la post.

Edi Iordănescu, antrenorul echipei Pandurii, a urmărit meciul din tribună, el fiind suspendat.

Pandurii a obţinut prima sa victorie pe terenul echipei ASA.

ASA Târgu Mureş - Pandurii Târgu Jiu 0-1 (0-1), stadion "Trans-Sil" - Tg. Mureş
A marcat: Cristian Săpunaru (45+2 - penalty).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF.

Sursa: Agerpres