Jurnalul.ro Sport Fotbal intern LIGA 1. FC Botoşani - CSM Poli Iaşi, 1-3, într-un meci cu 4 cartonașe roșii

LIGA 1. FC Botoşani - CSM Poli Iaşi, 1-3, într-un meci cu 4 cartonașe roșii

10 Dec 2016   •   20:20

CSM Poli Iaşi a învins-o pe FC Botoşani în deplasare cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă seara, într-o partidă din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

Ieşenii s-au impus la pas, într-un meci în care FC Botoşani a jucat mai bine de o repriză în nouă oameni. Şi oaspeţii au încheiat meciul în 9 jucători, după două cartonaşe roşii primite în prelungiri.

Poli Iaşi a deschis scorul prin maghiarul Lukacs Bole (23), dintr-o lovitură liberă din unghi. Andrei Cristea (37) a mărit avantajul oaspeţilor dintr-un penalty provocat de George Miron, care a fost eliminat. Lukacs Bole a reuşit ''dubla'' după pauză (61), oaspeţii ratând şi alte oportunităţi de gol.

Golul de onoare al gazdelor a fost semnat de fundaşul Andrei Burcă (70), din lovitură liberă. A fost primul său gol în Liga I.

Poli Iaşi a pierdut un singur meci în ultimele cinci etape (trei victorii, un egal).

FC Botoşani nu a mai învins de şase etape în campionat (două egaluri, patru eşecuri).

FC Botoşani este la al doilea meci consecutiv pe teren propriu cu doi jucători eliminaţi.

FC Botoşani - CSM Poli Iaşi 1-3 (0-2), Stadion "Municipal" - Botoşani
Au marcat: Andrei Burcă (70), respectiv Lukacs Bole (23, 61), Andrei Cristea (37 - penalty).
Cartonaşe roşii: George Miron (FC Botoşani, 36), Cătălin Golofca (FC Botoşani, 39), Cosmin Frăsinescu (Poli Iaşi, 90+2), Alexandru Ciucur (Poli Iaşi, 90+4).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti); arbitru de rezervă: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) - CCA, Adrian Ionescu (Bucureşti) - LPF