Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: FC Viitorul Constanţa - Astra Giurgiu 1-2

Liga 1: FC Viitorul Constanţa - Astra Giurgiu 1-2

06 Noi 2015   •   22:36

Astra Giurgiu a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a făcut o primă repriză foarte bună şi avea avea avantaj la pauză, prin golul înscris de Florin Tănase (30).

Viitorul a făcut o parte secundă mai slabă, iar Astra a profitat de nesincronizările echipei gazdă, marcând de două ori, prin Daniel Niculae (60), pe contraatac, şi prin William de Amorim (86), cu o lovitură de cap al colţul scurt.

Niculae a reuşit primul său gol sub tricoul echipei Astra.

Giurgiuvenii s-au desprins în fruntea clasamentului după acest succes.

FC Viitorul, care venea după trei victorii consecutive, a suferit prima sa înfrângere acasă în acest campionat. Astra are cinci victorii în ultimele şase partide. În tur, scorul a fost egal între cele două echipe, 2-2.

Cele două formaţii s-au înfruntat şi în sferturile Cupei Ligii Adeplast, când Astra a învins cu 3-0 la Ovidiu.

FC Viitorul Constanţa - AFC Astra Giurgiu 1-2 (1-0), Stadion "Central" - Ovidiu
Au marcat: Florin Tănase (30), respectiv Daniel Niculae (60), William de Amorim (86).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Vasile Marinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/IF)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF