Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Play-off Liga 1. CFR Cluj - CS Universitatea Craiova 0-3. Andrei Ivan a făcut dubla

01 Mai 2017   •   06:52
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

CS Universitatea Craiova a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 3-0 (2-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a opta a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Universitatea şi-a luat astfel revanşa după eşecul drastic suferit la Piteşti, în meciul tur, cu 1-4.

Golurile au fost marcate de Andrei Ivan (30), cu un şut splendid din afara careului, cu stângul, şi un şut din careu (76), şi de Hristo Zlatinski (44), care a trimis sub bară mingea respinsă de portarul Traian Marc.

Ciprian Deac (CFR) s-a accidentat şi a fost înlocuit după nouă minute de joc, în timp ce Alexandre Barthe (CSU) a ieşit chiar înainte de pauză, tot din cauza unei accidentări.

Oaspeţii au încheiat meciul cu mai mulţi jucători Under-21 pe teren. Andrei Ivan (20 ani), Robert Petre (20), Vladimir Screciu (17), Radu Bîrzan (18).

CFR a ratat ocazii mari de gol prin Omrani (34) şi Dan Roman (72).

CSU Craiova a câştigat după trei meciuri fără victorie (două eşecuri şi un egal).

CFR 1907 Cluj - CS Universitatea Craiova 0-3 (0-2), stadion "Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
Au marcat: Andrei Ivan (30, 76), Hristo Zlatinski (44).
Arbitru: George Rădulescu; arbitri asistenţi: Iulian Radu, Bogdan Velicu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Adrian Ionescu (Bucureşti) - LPF