Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Play-out Liga 1. Pandurii Târgu Jiu - Concordia Chiajna 3-2. Final NEBUN la Severin

15 Mai 2017   •   22:55
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Pandurii Târgu Jiu a învins-o pe Concordia Chiajna cu scorul de 3-2 (0-1), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, în ultimul meci din etapa a 10-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Pandurii s-a impus la capătul unui final dramatic, în care fiecare echipă a marcat în ultimele minute.

Oaspeţii au deschis scorul rapid, prin Ovidiu Herea (6), fost jucător al gorjenilor, care a profitat de o mare gafă a fundaşului Erico Da Silva. Pandurii a revenit în repriza a doua şi a întors scorul prin două goluri marcate în decurs de zece minute, prin Paul Batin (65) şi Yasin Hamed (75), ambii intraţi la pauză. Yasin Hamed (17 ani) a marcat primul său gol în Liga I.

Concordia, care absentase în joc în repriza secundă, a reluat atacurile şi, după câteva ratări incredibile, a reuşit egalarea în min. 90, prin Valentin Munteanu, fost jucător al echipei gorjene, cu un voleu de excepţie.

Echipa antrenată de Flavius Stoican a marcat golul victoriei la ultima fază de atac, prin Paul Batin (90+4), după două mingi respinse de apărarea ilfovenilor.

Pandurii are două victorii în play-out, ambele cu Concordia, 1-0 şi 3-2. Concordia a pierdut după trei etape fără eşec (două victorii, un egal).

CS Pandurii Târgu Jiu - CS Concordia Chiajna 3-2 (0-1), stadion "Municipal" - Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Paul Batin (65, 90+4), Yasin Hamed (75), respectiv Ovidiu Herea (6), Valentin Munteanu (90).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) - CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) - LPF