Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Steaua s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, după 2-0 cu FC Botoşani

Steaua s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, după 2-0 cu FC Botoşani

08 Sep 2016   •   22:42

Steaua Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii la fotbal, joi seara, după ce a învins-o în deplasare pe FC Botoşani cu scorul de 2-0 (1-0), într-un meci din sferturile de finală ale competiţiei.

Golurile echipei antrenate de Laurenţiu Reghecampf au fost marcate de Alexandru Tudorie (45+2), Ovidiu Popescu (49), ambele din centrările croatului Antonio Jakolis, recent transferat de la CFR Cluj.

Steaua, câştigătoarea celor două ediţii ale Cupei Ligii, a aliniat patru debutanţi sub tricoul roş-albastru, portarul Edi Stăncioiu (ex-ASA), congolezul Moke (ex-FC Voluntari), croatul Jakolis (ex-CFR Cluj) şi juniorul Dennis Man (ex-UTA).

Vlad Achim a fost în premieră căpitan al Stelei şi a fost eliminat destul de uşor în minutul 79, pentru al doilea cartonaş galben.

În penultimul act al competiţiei, Steaua o va înfrunta pe învingătoarea dintre Dinamo şi Astra Giurgiu, în dublă manşă, pe 21-22 decembrie, respectiv 1-2 martie 2017.

FC Botoşani - FC Steaua Bucureşti 0-2 (0-1), Stadion Municipal - Botoşani
Au marcat: Alexandru Tudorie (45+2), Ovidiu Popescu (49).
Cartonaş roşu: Vlad Achim (Steaua, 79).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Ioan Valer Şulea (Braşov) - LPF.

Sursa: AGERPRES