Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Viitorul a învins-o pe Dinamo cu 2-1, la Bucureşti

Viitorul a învins-o pe Dinamo cu 2-1, la Bucureşti

04 Feb 2017   •   22:48
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Liderul Ligii I de fotbal, FC Viitorul, şi-a confirmat statutul prin victoria cu scorul de 2-1 (0-1) reuşită sâmbătă seara, în Şoseaua Ştefan cel Mare, cu Dinamo Bucureşti, în etapa a 22-a.

FC Viitorul este neînvinsă în cele şase partide disputate de-a lungul timpului pe terenul lui Dinamo, în care a obţinut cinci victorii şi un egal.

Dinamo a deschis scorul prin Dan Nistor (26), cu un şut de la 25 de metri, dar FC Viitorul a egalat după pauză, prin francezul Kevin Boli (64), care a trimis mingea în plasă din 6 metri, la centrarea lui Neluţ Roşu, la debutul său în tricoul echipei antrenate de Gheorghe Hagi. Florinel Coman (78), cu un şut splendid la vinclu de la 20 de metri, a adus victoria constănţenilor.

FC Viitorul a avut două ocazii bune în prima repriză, ambele ratate de Gabi Iancu (15, 39).

Dinamo a avut oportunitatea în repriza a doua să tranşeze soarta partidei, dar Adam Nemec a ratat cu portarul Victor Rîmniceanu în faţă (62). Imediat după egalare, Sergiu Hanca a trimis pe lângă poartă (65), într-o nouă fază periculoasă a dinamoviştilor.

Oaspeţii au mai avut şanse de gol prin Coman (69), Cristian Ganea (80) şi Florin Purece (86), iar Dinamo a mai avut o ocazie prin Hanca (77).

În tur scorul a fost de 1-1.

FC Viitorul a câştigat meciurile susţinute în ultimele şase etape şi e neînvinsă de şapte runde.

Dinamo se află la al doilea eşec consecutiv şi are trei eşecuri în ultimele patru etape.

FC Dinamo Bucureşti - FC Viitorul Constanţa 1-2 (1-0), stadion "Dinamo" - Bucureşti
Au marcat: Dan Nistor (26), respectiv Kevin Boli (64), Florinel Coman (78).
Cartonaş roşu: Alin Dudea (Dinamo, 90+3).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF