Jurnalul.ro Sport Fotbal international Ajax Amsterdam, în finala Europa League, deşi a fost învinsă de Lyon cu 3-1

Ajax Amsterdam, în finala Europa League, deşi a fost învinsă de Lyon cu 3-1

12 Mai 2017   •   08:00
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Ajax Amsterdam s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, deşi a fost învinsă în deplasare de Olympique Lyon, cu scorul de 3-1 (2-1), în manşa a doua a semifinalelor.

Formaţia olandeză a reuşit calificarea în ultimul act graţie victoriei cu 4-1 din tur.

''Lăncierii'' au deschis scorul şi la Lyon, prin Kasper Dolberg (27), dar Alexandre Lacazette a reuşit să întoarcă scorul în finalul primei reprize, printr-o dublă (45 - penalty, 45+1). Rachid Ghezzal (81) a mai marcat o dată pentru OL, dar gazdele nu au mai reuşit golul care să trimită meciul în prelungiri.

Oaspeţii au început meciul mai bine şi au avut ocazii bune prin Dolberg (12) şi Younes (14).

OL şi-a creat o oportunitate notabilă prin Gonalons (24), dar Ajax a ameninţat din nou poarta lui Lopes, prin Ziyech (24). Peste trei minute, Dolberg (27) deschidea scorul, din pasa lui Younes. Klaassen (41) a tras apoi peste poartă.

Finalul primei reprize a fost de coşmar pentru ''lăncieri'', după ce De Ligt l-a faultat pe Lacazette în careu, iar atacantul francez a restabilit egalitatea din penalty. Un minut mai târziu, Lacazette marca din nou, la centrarea lui Fekir.

OL a forţat după pauză, însă i-a lipsit claritatea în joc. Diakhaby (50) a trimis direct spre portar, la centrarea lui Valbuena, după care o nouă ocazie a gazdelor a venit abia în minutul 76, când noul-intrat Rybus a tras în portar din apropiere.

Ajax a fost aproape să tranşeze soarta partidei, dar Van de Beek (78) a trimis în bară.

Lyon a marcat al treilea gol prin Ghezzal (81), cu capul, din centrarea lui Rybus, la care Viergever a avut o deviere. Fundaşul olandez a fost eliminat câteva minute mai târziu, dar acest lucru nu a ajutat prea mult echipa gazdă. Lyon a mai ratat o ocazie bună, prin Cornet (88).

Finala se va juca pe 24 mai, la Stockholm, Ajax urmând să o întâlnească pe Manchester United. Pentru Ajax va fi prima finală europeană după 1996.

Olympique Lyon - Ajax Amsterdam 3-1 (2-1)
Au marcat: Alexandre Lacazette (45 - penalty, 45+1), Rachid Ghezzal (81), respectiv Kasper Dolberg (27).
Decines, Stade de Lyon: 55.000 spectatori
Europa League - semifinale (retur)
În tur: 1-4.

Au evoluat echipele:
Lyon: 1. Anthony Lopes - 20. Rafael, 3. Nicolas Nkoulou, 5. Mouctar Diakhaby, 15. Jérémy Morel (31. Maciej Rybus, 75) - 8. Corentin Tolisso, 21. Maxime Gonalons (căpitan) - 27. Maxwel Cornet, 18. Nabil Fekir, 28. Mathieu Valbuena (11. Rachid Ghezzal, 77) - 10. Alexandre Lacazette. Antrenor: Bruno Genesio.
Rezerve neutilizate: 30. Mathieu Gorgelin - 12. Jordan Ferri, 13. Christophe Jallet, 14. Sergi Darder, 29. Lucas Tousart.
Ajax: 24. Andre Onana - 3. Joel Veltman (2. Kenny Tete, 65), 5. Davinson Sanchez, 36. Matthijs de Ligt, 26. Nick Viergever - 22. Hakim Ziyech, 20. Lasse Schoene (30. Donny van de Beek, 59), 10. Davy Klaassen (căpitan) - 9. Bertrand Traoré, 25. Kasper Dolberg, 11. Amin Younes (45. Justin Kluivert, 82). Antrenor: Peter Bosz.
Rezerve neutilizate: 33. Diederik Boer - 4. Jairo Riedewald, 16. Heiko Westermann, 77. David Neres.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenţi: Tomasz Listkiewicz, Pawel Sokolnicki; arbitri asistenţi adiţionali: Pawel Raczkowski, Tomasz Musial; arbitru de rezervă: Radoslaw Siejka (toţi din Polonia)
Cartonaşe galbene: Morel (18), Tolisso (20), Diakhaby (48), Veltman (49), Klaassen (50), Nkoulou (60), Fekir (61), Viergever (68, 84).
Cartonaş roşu: Viergever (84).