Jurnalul.ro Sport Fotbal international Astra Giurgiu, calificată în turul al treilea preliminar al Europa League, după 0-0 cu Inverness

23 Iul 2015   •   23:05

Astra Giurgiu s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, joi seara, după ce a terminat la egalitate cu formaţia scoţiană Inverness Caledonian Thistle, 0-0, pe stadionul ''Marin Anastasovici'' din Giurgiu, în manşa secunde a turului doi preliminar. În prima manşă Astra s-a impus cu scorul de 1-0.

În prima manşă Astra s-a impus cu scorul de 1-0, prin golul lui Constantin Budescu.

Oaspeţii au controlat prima repriză din punct de vedere teritorial, arătând o circulaţie bună a mingii, dar mai puţină forţă de penetrare.

În finalul primei părţi, deţinătoarea Cupei Scoţiei şi-a creat două situaţii de gol, dar Lung a reţinut mingea trimisă cu capul de Dorran (43), iar apoi a scos de sub transversală balonul expediat de Christie (45+1), cu un şut din afara careului.

Astra, inexistentă în prima repriză, a ieşit la joc după pauză şi Budescu a trimis primul şut pe poartă al giurgiuvenilor (51), fără emoţii pentru Owain Williams. Tot Budescu a ratat şansa deschiderii scorului (54), şutul său în forţă fiind respins de portarul galez. Owain Williams a intervenit salutar şi la mingea expediată surprinzător din unghi de Junior Morais (65), care se îndrepta spre vinclu. Geraldo (66) a creat şi el pericol la poarta oaspeţilor, dar a reluat alături de ţintă cu capul.

Inverness, locul trei în ediţia trecută a campionatului Scoţiei, a beneficiat de o singură şansă notabilă (76), când Dorran a reluat slab şi nu l-a putut învinge pe Lung.

Astra a trecut în ultimul sfert de oră pe lângă golul victoriei, dar şutul lui De Amorim (78), la colţul lung, a ocolit poarta, iar Budescu (87) a şutat slab, în poziţie de singur cu portarul.

În turul al treilea preliminar al competiţiei, Astra va întâlni învingătoarea dintre West Ham United (Anglia) şi Birkirkara (Malta), londonezii învingând la limită, 1-0, în primul joc, de pe teren propriu.

Astra Giurgiu - Inverness Caledonian Thistle 0-0
Giurgiu - Stadion ''Marin Anastasovici''
Europa League - turul II preliminar (manşa a II-a)
În prima manşă: 1-0

Au evoluat echipele:
Astra: 1. Silviu Lung jr - 84. Pedro Queiros, 25. Valerică Găman, 2. Geraldo Alves, 13. Junior Morais - 8. Takayuki Seto, 23. Fernando Boldrin (30. Alexandru Dandea, 84) - 9. Gabriel Enache (11. Daniel Florea, 80), 80. Filipe Teixeira, 91. William De Amorim - 10. Constantin Budescu (căpitan; 20. Florin Lovin, 90). Antrenor: Marius Şumudică.
Rezerve neutilizate: 12. George Gavrilaş - 15. Cristian Oros, 34. Ricardo Alves, 77. Alexandru Stan.
Inverness: 25. Owain Williams - 6. Josh Meekings, 5. Gary Warren (căpitan), 14. Daniel Devine, 2. David Raven - 16. Greg Tansey, 15. Nathaniel Wedderburn (8. Ross Draper, 79), 10. Aaron Doran, 19. Daniel Williams (9. Richie Foran, 78) - 22. Ryan Christie - 7. Dani Lopez. Antrenor: John Hughes.
Rezerve neutilizate: 1. Ryan Esson - 34. Jason Brown, 17. Lewis Horner, 20. Liam Polworth.

Arbitru: Artiom Kucin; arbitri asistenţi: Evgheni Belski, Anatoli Hodin; arbitru de rezervă: Denis Izmailov (toţi din Kazahstan)
Delegat UEFA: Joao Morais (Portugalia), Observator UEFA pentru arbitri: Charles Agius (Malta)
Cartonaşe galbene: Raven (38), Daniel Williams (62), Dani Lopez (90+2), Lung (90+2).