Jurnalul.ro Sport Fotbal international Barcelona a învins-o pe Chelsea cu 3-0 şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

15 Mar 2018   •   01:08

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe Chelsea Londra la scor de forfait, 3-0, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală.

Barca, după 1-1 pe Stamford Bridge, s-a impus pe teren propriu prin golurile înscrise de Lionel Messi (3, 63) şi de Ousmane Dembele (20), din pasa aceluiaşi Messi.

Messi a ajuns la 100 de goluri marcate în Champions League cu acest prilej, în timp ce francezul este la prima reuşită în tricoul catalan.

Chelsea a avut câteva ocazii de gol, cele mai mari fiind ratate de Marcos Alonso (45+1) şi Antonio Rudiger (90), care au ţintit barele. Oaspeţii au cerut şi un penalty, la un duel între Olivier Giroud şi fundaşul Gerard Pique.

În sferturile de finală s-au mai calificat Real Madrid, deţinătoarea trofeului, Juventus Torino, Sevilla FC, AS Roma, Liverpool, Manchester City şi Bayern Munchen.

În faţa a 97.183 de spectatori au evoluat echipele:
FC Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Piqué, Umtiti, Jordi Alba - Rakitic, Busquets (André Gomes, 61), Iniesta (căpitan; Paulinho, 56) - Messi, Luis Suarez, Ousmane Dembélé (Aleix Vidal, 67). Antrenor: Ernesto Valverde.
Chelsea: Courtois - Azpilicueta (căpitan), Christensen, Rudiger - Moses (Zappacosta, 67), Fabregas, Ngolo Kanté, Marcos Alonso - Willian, Giroud (Alvaro Morata, 67), E. Hazard (Pedro Rodriguez, 82). Antrenor: Antonio Conte.