Jurnalul.ro Sport Fotbal international Bayern Munchen, din nou lider în campionatul de fotbal din Germania

Bayern Munchen, din nou lider în campionatul de fotbal din Germania

22 Dec 2016   •   10:39

Bayern Munchen a dispus cu 3-0 de RB Leipzig, în derby-ul campionatului de fotbal al Germaniei şi a revenit, astfel, în fotoliul de lider al clasamentului, după acest joc disputat miercuri seara în cadrul etapei a 16-a din Bundesliga.

Echipa pregătită de italianul Carlo Ancelotti s-a impus prin golurile lui Thiago Alcantara (min. 17), Xabi Alonso (min. 25) şi Robert Lewandowski (min. 45 din penalty).

Nou promovata RB Leipzig, revelaţia acestui sezon, a evoluat în 10 jucători din minutul 30, după eliminarea atacantului Emil Forsberg.

"Prima repriză a fost perfectă, din punctul nostru de vedere. Acest lucru ne dă încredere pentru viitor, însă trebuie să ne îmbunătăţim în continuare jocul", a declarat Ancelotti la finalul jocului.

Toate cele cinci meciuri disputate miercuri în campionatul german au fost precedate de un minut de reculegere în memoria victimelor atentatului produs luni seara la Berlin şi soldat cu 12 morţi.

Rezultate
Hertha Berlin - SV Darmstadt 2-0
Au marcat: Marvin Plattenhardt 53, Salomon Kalou 66.

FC Koln - Bayer Leverkusen 1-1
Au marcat: Anthony Modeste 21, respectiv Wendell 43.

FC Ingolstadt - SC Freiburg 1-2
Au marcat: Markus Suttner 53, respectiv Florian Niederlechner 34 - penalty, 41.

Hoffenheim - Werder Bremen 1-1
Au marcat: Sandro Wagner 26, respectiv Serge Gnabry 87.

Bayern Munchen - RB Leipzig 3-0
Au marcat: Thiago Alcantara 17, Xabi Alonso 25, Robert Lewandowski 45 - penalty.

Meciuri disputate marţi:
Borussia Moenchengladbach - VfL Wolfsburg 1-2
Au marcat: Thorgan Hazard 52, respectiv Daniel Caligiuri 3, Mario Gomez 57.

Hamburg SV - Schalke 04 Gelsenkirchen 2-1
Au marcat: Nicolai Mueller 60, Bobby Wood 82, respectiv Donis Avdijaj 89.
Hamburg a ratat un penalty prin Johan Djourou 76.

Eintracht Frankfurt - FSV Mainz 3-0
Au marcat: Branimir Hrgota 18, 85, Aymen Barkok 75.
Cartonaş roşu: Jhon Cordoba (Mainz) 55.

Borussia Dortmund - FC Augsburg 1-1
Au marcat: Ousmane Dembele 47, respectiv Ji Dong-Won 33.

În clasament conduce Bayern Munchen, 39 puncte, urmată de RB Leipzig, 36 puncte, Hertha Berlin, 30 puncte, Eintracht Frankfurt, 29 puncte, Hoffenheim, 28 puncte, Borussia Dortmund, 27 puncte, etc.

Sursa: Agerpres