Jurnalul.ro Sport Fotbal international CM 2006 / Franta - Brazilia 1-0 / Magicul Zidane

CM 2006 / Franta - Brazilia 1-0 / Magicul Zidane

de Daniel Stan    |    02 Iul 2006   •   00:00
CM 2006 / Franta  -  Brazilia 1-0 / Magicul Zidane

Franta a produs aseara, la Frankurt, cea mai mare surpriza a acestei Cupe Mondiale, eliminand in "sferturi", scor 1-0, marea favorita, Brazilia.

• Anglia - Portugalia / Blestemul Scolari
  • Germania - Argentina / Germania continua sa socheze
  • Italia - Ucraina / Contre Lippi - Blohin
  • Incidente - Bataie dupa meci Incredibil ce au putut vedea suporterii Braziliei la Frankfurt. Era finalul primei reprize, iar favorita tuturor nu trasese nici un sut pe spatiul portii lui Barthez. De partea cealalta, francezii au stat la cutie primul sfert de ora, apoi, cu un Zidane magnific, au inceput sa deranjeze. Au ratat doua sanse, iar dupa reluare chiar au intrat cu tupeu. Marile vedete carioca dormeau in continuare, Barthez nu era deranjat de nimeni, iar Henry, cand are o ocazie precum cea ivita in minutul 57, nu iarta: 1-0 si Brazilia se afla la 33 de minute de eliminare! In zadar a incercat Parreira sa schimbe ceva. Totul se terminase, pentru el si elevii sai. Si ca un ultim argument al unei trupe braziliene daramate, primul si singurul sut pe poarta a venit in prelungiri!

BRAZILIA - FRANTA 0-1
  • A marcat: Henry (’57)
  • Stadion: Waldstadion, Frankfurt
  • Ambianta: 48.000 de spectatori
  • BRAZILIA: Dida - Cafu (’76 Cicinho), Lucio, Juan, Roberto Carlos - Juninho (’63 Adriano), Kaka (’79 Robinho), Gilberto, Ze Roberto, Ronaldinho - Ronaldo. Antrenor: Carlos Alberto Parreira
  • FRANTA: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribery (’77 Govou), Vieira, Makelele, Zidane, Malouda (’81 Wiltord) - Henry (’86 Saha) . Antrenor: Raymond Domenech
  • Arbitru: Luis Medina Cantalejo (Spania)