Jurnalul.ro Sport Fotbal international CM 2006 / Portugalia - Mexic 2-1

CM 2006 / Portugalia - Mexic 2-1

21 Iun 2006   •   00:00
CM 2006 / Portugalia  -  Mexic 2-1

Portugalia a castigat seria D, invingand Mexicul cu 2-1, goluri Maniche (’6) si Simao (’24), respectiv Fon-seca (’29). In minutul 57, Bravo a ratat un penalty pentru mexicani, iar din minutul 61, nord-americanii au jucat in inferioritate, fiind eliminat Perez.

• Gr. B: Suedia - Anglia 2-2 / Mai mult degeaba
  • Gr. A: Ecuador - Germania 0-3, Costa Rica - Polonia 1-2
  • Marcel Raducanu - Primul soc intre titani!
  • Jurnalul Irinei - Meciuri noi, rani vechi
  • Bilant - Vedete ramase in umbra
  • Cristi Chivu - M-a impresionat Argentina
  • Olanda - Argentina / Recordul lui Van der Sar Portugalia a castigat seria D, invingand Mexicul cu 2-1, goluri Maniche (’6) si Simao (’24), respectiv Fonseca (’29). In minutul 57, Bravo a ratat un penalty pentru mexicani, iar din minutul 61, nord-americanii au jucat in inferioritate, fiind eliminat Perez. Cu acest rezultat, ambele echipe s-au calificat, Portugalia de pe primul loc. In celalat meci al grupei, Iran - Angola 1-1. Au marcat: . Bakhtiarizadeh (’75), respectiv Flavio (’60).

PORTUGALIA - MEXIC 2-1
  • A marcat: Maniche (’6), Simao (’24-pen) / Fonseca (’29)
  • Stadion: Veltins Arena, Gelsenkirchen
  • Ambianta: 52.000 de spectatori

PORTUGALIA: Ricardo - Miguel (’61 P. Ferreira), F. Meira, Carvalho, Caneira - Maniche, Petit, Tiago - Simao, Postiga (’68 Nuno Gomes), Figo (’79 Boa Morte). Antrenor: Luiz Felipe Scolari

MEXIC: O. Sanchez - Rodriguez (’46 Zinha), Osorio, Salcido - Mendez (’80 Franco), Luis Perez, Marquez, Pardo, Pineda (’68 Castro) - Bravo, Fonseca. Antrenor: Ricardo La Volpe
  • Eliminat: Luis Perez (’61)

Arbitru: Lubos Michel (Slovacia)