Jurnalul.ro Sport Fotbal international Cupa Confederaţiilor 2017: Portugalia a încheiat pe locul 3

Cupa Confederaţiilor 2017: Portugalia a încheiat pe locul 3

02 Iul 2017   •   19:23
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Naţionala de fotbal a Portugaliei, campioana Europei, a încheiat pe locul 3 Cupa Confederaţiilor 2017, după ce a învins formaţia Mexicului cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1, 2-1) la capătul a două reprize de prelungiri, în finala mică disputată duminică la Moscova.

Mexicul a condus după autogolul lui Luis Neto din minutul 54. Pepe a egalat în minutul 90+1, iar Adrien Silva a adus victoria lusitanilor în minutul 105, din penalty.

Portugalia a fost la prima sa prezenţă la Cupa Confederaţiilor. Mexicul a câştigat această competiţie în 1999 şi a terminat pe locul 3 în 1995.

Lusitanii au resimţit lipsa marii lor vedete, Cristiano Ronaldo, care a fost scutit de acest meci.

Meciul, fără o miză prea mare, a avut momente spectaculoase, dar şi perioade mai slabe, iar oboseala fotbaliştilor a fost uneori vizibilă. Pe ansamblu, campioana Europei a avut mai multe ocazii.

Când trecuse circa un sfert de oră, Portugalia a obţinut un penalty la o fază controversată, după consultarea arbitrajului video. Andre Silva, cel care fusese faultat, a avut o execuţie modestă, iar portarul Guillermo Ochoa a apărat, în minutul 17.

Portugalia a fost eliminată în semifinale de Chile după ce a ratat toate cele trei lovituri de departajare.

La faza următoare penalty-ului irosit de Andre Silva, portughezul Nani a trimis peste poartă din careul mic.

Lusitanii au fost din nou la un pas de gol prin Pizzi (23). Mexicul a avut prima ocazie mare în minutul 27, iar patru minute mai târziu Rui Patricio s-a remarcat la şutul lui Javier "Chicharito" Hernandez.

Mexicanul Peralta a fost aproape de un autogol spectaculos.

În repriza a doua, campioana Europei a ratat prin Gelson Martins (53).

Aproape imediat, Mexicul a deschis scorul cu şansă: "Chicharito" a centrat de pe stânga, iar mingea l-a lovit pe fundaşul Luis Neto şi a ricoşat în plasă.

Ochoa a avut un reflex de excepţie în faţa lui Gelson Martins (61), iar la faza următoare Nani, liber, nu a nimerit ţinta.

Vela putea majora diferenţa cu un voleu spectaculos (65), iar Rui Patricio l-a blocat pe "Chicharito" (83).

Când meciul părea să curgă spre victoria Mexicului, Portugalia a egalat în primul minut de prelungire, la execuţia acrobatică a fundaşului Pepe. Centrarea a venit de la Ricardo Quaresma, intrat de circa 20 de minute.

S-a intrat în prelungiri, unde Portugalia a obţinut o nouă lovitură de la 11 metri, când Layun a comis henţ încercând să oprească acţiunea lui Gelson. Penalty-ul a fost executat impecabil de Adrien Silva, care i-a adus în avantaj pe lusitani (105).

În finalul primei reprize de prelungiri, Quaresma ar fi putut puncta pe contraatac.

Campioana Europei a rămas în inferioritate numerică în minutul 106, când Nelson Semedo a luat al doilea cartonaş galben.

În ciuda acestei eliminări, Portugalia a rămas la cârmă şi Quaresma putea înscrie cu un şut din afara careului (111).

Echilibrul numeric a fost restabilit în minutul 112, când Jimenez a văzut al doilea galben pentru o intrare dură.

Rui Patricio s-a remarcat din nou cu o paradă (118), apoi mexicanii au cerut penalty la intervenţia lui Pepe.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în faza grupelor, partida încheindu-se la egalitate, 2-2.

Tot duminică, de la 21,00 (ora României), va avea loc finala Cupei Confederaţiilor, între Chile şi Germania.

Portugalia - Mexic 2-1 (0-0, 1-1, 2-1)
Au marcat: Pepe (90+1), Adrien Silva (105, penalty), respectiv Luis Neto (54, autogol)
Andre Silva (Portugalia) a ratat un penalty în minutul 17
Moscova, Stadionul Otkrîtie, 42.659 spectatori
Cupa Confederaţiilor 2017 - finala mică

Au evoluat echipele:
Portugalia: 1. Rui Patricio - 11. Nelson Semedo, 3. Pepe, 4. Luis Neto, 19. Eliseu - 18. Gelson Martins, 8. Joao Moutinho (23. Adrien Silva, 82), 13. Danilo Pereira (15. Andre Gomes, 82), 16. Pizzi (14. William Carvalho, 91) - 9. Andre Silva, 17. Nani (căpitan; 20. Ricardo Quaresma, 70). Selecţioner: Fernando Santos.
Rezerve neutilizate: 12. Jose Sa - 2. Bruno Alves, 6. Jose Fonte, 21. Cedric.
Mexic: 13. Guillermo Ochoa - 7. Miguel Layun, 2. Nestor Araujo, 15. Hector Moreno, 21. Luis Reyes - 16. Hector Herrera, 4. Rafael Marquez (căpitan; 8. Maro Fabian, 106), 18. Andres Guardado (6. Jonathan dos Santos, 80) - 11. Carlos Vela, 19. Oribe Peralta (22, Hirving Lozano, 61), 14. Javier Hernandez (9. Raul Jimenez, 85). Selecţioner: Juan Carlos Osorio.
Rezerve neutilizate: 1. Rodolfo Cota, 12. Alfredo Talavera - 10. Giovani dos Santos, 17. Jurgen Damm, 20. Javier Aquino, 23. Oswaldo Alanis.

Arbitru: Fahad Al Mirdasi; arbitri asistenţi: Abdulah Alshalwai, Mohammed Al Abakry (toţi din Arabia Saudită); arbitru de rezervă: Bakary Gassama (Gambia); arbitri video: Sandro Ricci (Brazilia), Jean Claude Birumushahu (Burundi) ; arbitru asistent video: Enrique Caceres (Paraguay)
Cartonaşe galbene: Marquez (16), Semedo (26, 106), Jimenez (94, 112). Moreno (98)
Cartonaşe roşii: Semedo (106), Jimenez (112)