Jurnalul.ro Sport Fotbal international Debutantul Valbuena salvează Franţa de la ruşine

Debutantul Valbuena salvează Franţa de la ruşine

27 Mai 2010   •   00:00

În prima partidă de verificare în vederea turneului final al Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud, echipa Franţei, viitoarea adversară a tricolorilor în preliminariile Euro 2012, a învins, miercuri, la Lens, cu scorul de 2-1 (1-1), selecţionata statului Costa Rica.

Francezii au tremurat serios după ce oaspeţii au deschis scorul prin Carlos Hernandez în minutul 11. Gazdele au reuşit să egaleze zece minute mai tarziu după autogolul lui Sequeira pentru ca debutantul Valbuena să aducă victoria în minutul 83.

Selecţionerul Franţei, Raymond Domenech, a trimis pe teren următorii jucători: Mandanda - Sagna, Gallas (46 Squillaci), Abidal, Evra - Toulalan (46 A. Diarra), Gourcuff, Malouda (75 Diaby)- Govou (65 Valbuena), Anelka (46 Henry), Ribery (83 Gignac).

Reprezentativa Franţei va mai disputa încă două amicale înainte de turneul final, în deplasare cu Tunisia (30 mai) şi pe teren propriu cu China (4 iunie). Naţionala "cocoşuului galic" face parte din Grupa A la CM 2010, alături de Africa de Sud, Uruguay şi Mexic.