Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League. Inter Milano, eliminată din competiție

Europa League. Inter Milano, eliminată din competiție

25 Noi 2016   •   06:48

Inter Milano, una dintre cele mai titrate formații din Europa League, a fost eliminată din competiție înaintea ultimei etape din faza grupelor, după ce a fost învinsă de Hapoel Beer Sheva, campioana Israelului, cu scorul de 3-2, în deplasare.

Inter a condus cu 2-0 la pauză, dar Hapoel a redus din diferență după pauză, iar apoi a rămas în zece oameni, după eliminarea portarului Handanovic, egalarea fiind adusă din penalty de Anthony Nwakaeme (ex-U Cluj, Petrolul). Ben Sahar a marcat golul victoriei în prelungirile unui meci în care Ovidiu Hoban a jucat 81 de minute la gazde.

Manchester United a făcut scor cu Feyenoord Rotterdam, 4-0, și are din nou șanse de calificare mai departe.

Nicolae Stanciu a jucat 70 de minute la Anderlecht, care s-a impus cu 3-1 la Qabala, în Azerbaidjan, după un final dramatic. La 1-1, azerii au ratat un penalty în min. 75, iar vicecampioana Belgiei a marcat de două ori în ultimele minute de joc, obținând victoria.

Zenit, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a învins-o cu 2-0 pe Maccabi Tel Aviv, în timp ce Dundalk, cu portarul român Gabriel Sava rezervă, a cedat acasă cu Alkmaar, 0-1.

AS Roma a dispus cu 4-1 de Viktoria Plzen, după o triplă a bosniacului Edin Dzeko, și va venit la București, pentru meciul cu Astra, din postură de echipă calificată în șaisprezecimi.

Șahtior Donețk a surclasat-o pe Konyaspor cu 4-0, la oaspeți atacantul român Ioan Hora jucând timp de 83 de minute.

Portarul Ciprian Tătărușanu a fost doar rezervă la Fiorentina, iar echipa ''viola'' a cedat acasă cu 2-3 în fața formației PAOK Salonic.

FC Zurich și Villarreal au terminat nedecis, 1-1, gazdele egalând pe final, prin Roberto Rodriguez (87 — penalty), după ce ''submarinul galben'' deschisese scorul prin Bruno Soriano (14).

Până acum 12 echipe și-au asigurat calificarea în șaisprezecimile de finală: Ajax, Krasnodar, Schalke, Șahtior Donețk, Sparta Praga, Zenit, APOEL Nicosia, Anderlecht, AS Saint-Étienne, AS Roma, KRC Genk, Athletic Bilbao.

Pe lângă Inter Milano, mai sunt eliminate din competiție Konyaspor, Zaria Lugansk, Mainz, Nice, Panathinaikos, Viktoria Plzen, Qabala, Rapid Viena, Red Bull Salzburg, Sassuolo.

Rezultate:
Grupa A
Fenerbahce Istanbul - Zaria Lugansk 2-0
Au marcat: Miroslav Stoch 59, Simon Kjaer 67.
Cartonaş roşu: Eduard Sobol (Zaria) 90+2.

Manchester United - Feyenoord Rotterdam 4-0
Au marcat: Wayne Rooney 35, Juan Mata 70, Bradley Jones (autogol) 75, Jesse Lingard 90+2.

Olympiakos Pireu - Young Boys Berna 1-1
Au marcat: Konstantinos Fortounis 48, respectiv Guillaume Hoarau 58.

FC Astana - APOEL Nicosia 2-1
Au marcat: Marin Anicic 59, Djordje Despotovic 84, respectiv Georgios Efrem 31.

FK Qabala - Anderlecht Bruxelles 1-3
Au marcat: Ricardinho 15 - penalty, respectiv Youri Tielemans 10, Massimo Bruno 90, Lukasz Teodorczyk 90+4.
Ricardinho a ratat un penalty în min. 75.
Cartonaş roşu: Raşad Eiubov (Qabala) 89.

Zenit St. Petersburg - Maccabi Tel Aviv 2-0
Au marcat: Aleksandr Kokorin 44, Aleksandr Kerjakov 90+1.

AS Roma - Viktoria Plzen 4-1
Au marcat: Edin Dzeko 11, 61, 88, Diego Perotti 82, respectiv Martin Zeman 18.

Austria Viena - Astra Giurgiu 1-2
Au marcat: Lukas Rotpuller 57, respectiv Daniel Constantin Florea 78, Constantin Budescu 88 - penalty.
Cartonaş roşu: Alexander Gruenwald (Austria) 65.

Athletic Bilbao - Sassuolo 3-2
Au marcat: Raul Garcia 9, Aritz Aduriz 58, Inigo Lekue 79, respectiv Mikel Balenziaga (autogol) 2, Antonio Ragusa 83.

Celta Vigo - Standard Liege 1-1
Au marcat: Iago Aspas 8, respectiv Konstantinos Laifis 81.
Cartonaş roşu: Iago Aspas (Celta) 90+4.

Ajax Amsterdam - Panathinaikos Atena 2-0
Au marcat: Lasse Schoene 40, Kenny Tete 50.

Şahtior Doneţk - Konyaspor 4-0
Au marcat: Abdulkerim Bardakci (autogol) 10, Dentinho 36, Eduardo 66, Bernard 74.

KAA Gent - Sporting Braga 2-2
Au marcat: Kalifa Coulibaly 32, Danijel Milicevic 40, respectiv Nikola Stojiljkovic 14, Ahmed Hassan Koka 36.

Schalke 04 - Nice 2-0
Au marcat: Evgheni Konoplianka 14, Dennis Aogo 80 - penalty.
Cartonaş roşu: Bernhard Tekpetey (Schalke) 90+3.

FC Krasnodar - Red Bull Salzburg 1-1
Au marcat: Fedor Smolov 85, respectiv Munas Dabbur 37.

Slovan Liberec - Qarabag FK 3-0
Au marcat: Egon Vuch 11, Nikolai Komlicenko 57 - penalty, 63.

Fiorentina - PAOK Salonic 2-3
Au marcat: Federico Bernardeschi 33, Khouma Babacar 50, respectiv Evgheni Şahov 5, Djalma 26, Garry Mendes Rodrigues 90+3.

Hapoel Beer Sheva - Inter Milano 3-2
Au marcat: Maranhao 58, Anthony Nwakaeme 70 - penalty, Ben Sahar 90+3, respectiv Mauro Icardi 12, Marcelo Brozovic 25.
Cartonaş roşu: Samir Handanovic (Inter) 69.

Steaua Bucureşti - Osmanlispor FK 2-1
Au marcat: Marko Momcilovic 68, Gabriel Tamaş 86, respectiv Badou Ndiaye 30.

FC Zurich - Villarreal 1-1
Au marcat: Roberto Rodriguez 87 - penalty, respectiv Bruno Soriano 14.

Clasament
1 Osmanlispor 5 2 1 2 8-7 7
2 Villarreal CF 5 1 3 1 7-7 6
3 FC Zurich 5 1 3 1 5-5 6
4 Steaua 5 1 3 1 4-5 6

Legendă:
M — meciuri, V — victorii, E — egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.