Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League - Manchester United, victorioasă la Vigo, în primul meci din semifinala cu Celta

05 Mai 2017   •   06:39

Manchester United a învins în deplasare formaţia spaniolă Celta Vigo cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, în prima manşă a semifinalelor Europa League la fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Marcus Rashford (67), din lovitură liberă.

Celta a avut prima ocazie a partidei, prin danezul Wass (11), care a reluat cu capul peste poartă centrarea lui Radoja.

''Diavolii roşii'' şi-au creat prima oportunitate prin Rashford (20), însă portarul Sergio Alvarez a respins şutul tras de atacantul englez la colţul lung.

Galicienii au creat din nou pericol la poarta lui Romeoro (30), prin danezul Sisto, însă argentinianul a respins.

Oaspeţii au controlat finalul primei reprize, iar Lingard (30, 39) şi Mhitarian (35) au irosit oportunităţi bune de gol, portarul spaniol fiind providenţial la ultimele două.

Aspas (52) şi-a încercat şansa după pauză, iar şutul lui Sisto (59) a fost apărat de Romero.

United a avut o nouă situaţie bună prin Rashford (62), dar acesta a tras imprecis, pentru ca doar cinci minute mai târziu să marcheze golul din lovitură liberă (67).

Aspas a ratat o ultimă şansă a gazdelor (73), iar două minute mai târziu Lingard a avut şansa de a tranşa practic soarta calificării, însă a tras pe lângă din poziţie ideală (75).

Manşa secundă se va juca pe 11 mai, pe ''Old Trafford'', iar finala va avea loc pe 24 mai, la Stockholm.

Celta Vigo - Manchester United 0-1 (0-0)
A marcat: Marcus Rashford (67).
Vigo, stadion Balaidos: 26.202 spectatori
Europa League - semifinale (tur)

Au evoluat echipele:
Celta: 1. Sergio Alvarez - 2. Hugo Mallo (căpitan; 12. Claudio Beauvue, 90+2), 22. Gustavo Cabral, 24. Facundo Roncaglia, 19. Jonny - 18. Daniel Wass (16. Jozabed, 74), 6. Nemanja Radoja, 8. Pablo Hernandez - 10. Iago Aspas, 9. John Guidetti, 11. Pione Sisto. Antrenor: Eduardo Berizzo.
Rezerve neutilizate: 27. Ivan Villar - 3. Andreu Fontes, 5. Marcelo Díaz, 7. Théo Bongonda, 20. Sergi Gomez.
Manchester United: 20. Sergio Romero - 25. Antonio Valencia (căpitan), 3. Eric Bailly, 17. Daley Blind, 36. Matteo Darmian - 21. Ander Herrera, 6. Paul Pogba, 27. Marouane Fellaini - 19. Marcus Rashford (11. Anthony Martial, 80), 14. Jesse Lingard, 22. Henrih Mhitarian (18. Ashley Young, 78; 12. Chris Smalling, 89). Antrenor: José Mourinho.
Rezerve neutilizate: 1. David de Gea - 8. Juan Mata, 10. Wayne Rooney, 16. Michael Carrick.

Arbitru: Serghei Karasev; arbitri asistenţi: Anton Averianov, Tihon Kalughin; arbitri asistenţi adiţionali: Serghei Lapocikin, Serghei Ivanov; arbitru de rezervă: Igor Demeşko (toţi din Rusia)
Cartonaşe galbene: Fellaini (33), Mallo (66), Pogba (85).