Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League - Rezultate finale. Doi români vor continua competiția

Europa League - Rezultate finale. Doi români vor continua competiția

17 Mar 2017   •   07:28

Anderlecht, Manchester United, Ajax, Lyon și Schalke 04 s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce în prealabil Beșiktaș Istanbul, Celta Vigo și KRC Genk reușiseră aceeași performanță.

Anderlecht, cu românii Nicolae Stanciu și Alex Chipciu titular, a învins-o pe APOEL Nicosia cu același scor ca în tur, 1-0. Ghanezul Frank Acheampong a marcat singurul gol al partidei (65), la un minut după ce l-a înlocuit pe Stanciu. Chipciu a fost schimbat în min. 89 cu Bruno.

Manchester United a învins-o greu pe FC Rostov, cu 1-0, prin golul lui Mata, internaționalul român Andrei Prepeliță jucând 79 de minute pe ''Old Trafford''.

Schalke s-a calificat grație golurilor marcate în deplasare la Moenchengladbach. Borussia a condus cu 2-0 la pauză, dar Schalke a revenit după pauză și a înscris de două ori. În tur scorul a fost tot egal, 1-1.

Ajax a dispus cu 2-0 de FC Copenhaga, după ce campioana Danemarcei învinsese în tur cu 2-1.

AS Roma a obținut doar o victorie de palmares cu Lyon, 2-1, după ce oaspeții au deschis scorul. OL merge mai departe după ce a câștigat cu 4-2 în primul meci. ''Giallorossi'' au fost lipsiți de șansă în meciul de pe Stadio Olimpico, portarul portughez al echipei din Hexagon având câteva intervenții remarcabile. AS Roma a marcat un gol valabil, anulat însă pentru un presupus ofsaid. De asemenea, Salah a cerut penalty la o fază în care a fost ținut de Diakhaby.

Beșiktaș a întrecut-o pe Olympiakos Pireu cu 4-1, după 1-1 în prima manșă, chiar dacă a jucat mai bine de o repriză în zece oameni.

Celta Vigo s-a impus cu 2-0 la Krasnodar, după ce câștigase cu 2-1 și în prima partidă.

Echipele belgiene Genk și Gent au terminat nedecis, dar fosta adversară a Astrei Giurgiu (Genk) își asigurase prezența în sferturi după primul meci, câștigat cu 5-2.

Rezultate:
(+) Beșiktaș Istanbul (Turcia) — Olympiakos Pireu (Grecia) 4-1
Au marcat: Vincent Aboubakar 10, Ryan Babel 22, 75, Cenk Tosun 84, respectiv Tarik Elyounoussi 31.
Cartonaș roșu: Vincent Aboubakar (39).
În tur: 1-1.

FC Krasnodar (Rusia) — (+) Celta Vigo (Spania) 0-2
Au marcat: Hugo Mallo 52, Iago Aspas 80.
Cartonaș roșu: Charles Kabore (Krasnodar, 86).
În tur: 1-2.

(+) KRC Genk (Belgia) — KAA Gent (Belgia) 1-1
Au marcat: Timothy Castagne 20, respectiv Louis Verstraete 84.
În tur: 5-2.

(+) Ajax Amsterdam (Olanda) — FC Copenhaga (Danemarca) 2-0
Au marcat: Bertrand Traore 23, Kasper Dolberg 45+3 — penalty.

(+) Anderlecht Bruxelles (Belgia) — APOEL Nicosia (Cipru) 1-0
A marcat: Frank Acheampong 65.
În tur: 1-0.

Borussia Moenchengladbach (Germania) — (+) Schalke 04 Gelsenkirchen (Germania) 2-2
Au marcat: Andreas Christensen 26, Mahmoud Dahoud 45+2, respectiv Leon Goretzka 54, Nabil Bentaleb 68 — penalty.

(+) Manchester United (Anglia) — FC Rostov (Rusia) 1-0
A marcat: Juan Mata 71.

AS Roma (Italia) — (+) Olympique Lyon (Franța) 2-1
Au marcat: Kevin Strootman 18, Lucas Tousart (autogol) 60, respectiv Mouctar Diakhaby 16.
În tur: 2-4.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală. Tragerea la sorți va avea loc vineri, la Nyon (14,00, ora României).