Jurnalul.ro Sport Fotbal international Fotbal: Ajax a luat o opţiune pentru finala Europa League, după 4-1 cu Lyon

Fotbal: Ajax a luat o opţiune pentru finala Europa League, după 4-1 cu Lyon

03 Mai 2017   •   23:00
Sursa foto: Pmk58

Formaţia olandeză Ajax Amsterdam a învins formaţia franceză Olympique Lyon cu scorul de 4-1 (2-0), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din prima manşă a semifinalelor Europa League la fotbal.

''Lăncierii'' au făcut un pas important spre finala competiţiei, graţie golurilor marcate de Bertrand Traoré (25, 71), Kasper Dolberg (34), Amin Younes (49), pentru OL punctând Mathieu Valbuena (66).

Oaspeţii au avut prima ocazie de gol, prin Cornet (10), dar portarul Onana a respins.

Ajax a deschis scorul prin ivorianul Bertrand Traoré (25), care a deviat la colţul lung mingea centrată de Ziyech, din lovitură liberă.

Danezul a trecut pe lângă gol în minutul 27, dar peste şapte minute a reuşit să mărească avantajul gazdelor, din pasa lui Traore. Ajax a ratat două ocazii bune chiar înainte de pauză, prin Younes (44) şi Traoré (44), portarul portughez Anthony Lopes având intervenţii salutare.

Echipa olandeză a ridicat scorul la unul de forfait la reluare, prin Younes (49), din pasa aceluiaşi Ziyech. OL a fost aproape de gol prin Fekir (52), dar Onana a respins.

Ajax a mai ratat ocazii bune prin Dolberg (57) şi Traoré (64), după care Lyon a redus din diferenţă, prin Valbuena (66), cu un şut puternic, la o minge respinsă de apărarea batavă.

Lyon a fost aproape şi de golul al doilea, dar Fekir a fost blocat de Onana (68).

Ajax a refăcut ecartul de pe tabelă, prin acelaşi Traoré (71), Ziyech furnizând al treilea său assist al serii.

Echipa franceză a irosit şanse de gol prin Ghezzal (73) şi Rafael (74), Onana fiind de fiecare dată la post.

Până la finalul meciului, Ajax a mai ratat două oportunităţi, prin Younes (75) şi Ziyech (90+2).

Ajax rămâne neînvinsă de 13 partide europene acasă (8 victorii, 5 egaluri), ajungând la victorii în ultimele şapte.

Manşa secundă va avea loc pe 11 mai, iar finala se va juca pe 24 mai, la Stockholm.