Jurnalul.ro Sport Fotbal international Hagi, Cicâldău și Moruțan, învingători în Europa League. Florin Niță a primit 4 goluri

22 Oct 2021   •   10:40

Cu Ianis Hagi și Alexandru Cicâldău titulari, Glasgow Rangers şi Galatasaray Istanbul au câștigat, joi seara, în etapa a treia a grupelor Europa League la fotbal, partidele cu Bronby și Lokomotiv Moskova. Echipa lui Florin Niță, Sparta Praga, a pierdut pe teren propriu cu Olympique Lyon.

Glasgow Rangers, cu Ianis Hagi titular, a învins cu 2-0 campioana Danemarcei, Broendby IF, golurile gazdelor fiind marcate de Leon Balogun (min. 18) şi Kemar Roofe (min. 30). Hagi a fost înlocuit Scott Wright, în minutul 78.

Galatasaray Istanbul s-a impus la limită, în deplasare la Lokomotiv Moscova, scor 0-1, singura reușită a meciului aparținându-i lui Kerem Akturkoglu, care a înscris în minutul 82, din pasa lui Olimpiu Moruţan, introdus în teren în minutul 76, în locul lui Ryan Babel. Alexandru Cicăldău a fost titular și a jucat 90 de minute, înainte de a fi schimbat cu congolezul Christian Luyindama.

Sparta Praga, cu Florin Niță între buturi, a făcut o primă repriză foarte bună, împotriva francezilor de la Olympique Lyon, conducând după 19 minute cu 2-0. Cehii au primit apoi 4 goluri, unul chiar în condițiile în care francezii aveau un om în minus, marcând și ei, pe final golul ce a stabilit rezultatul final, 3-4.

Ştefan Radu și Dorin Rotariu a fost rezerve la Lazio, care a terminat la egalitate cu Marseille (0-0), respectiv Ludogoret, care a pierdut pe teren propriu cu Braga (0-1).

Rezultatele etapei a 3-a a Europa League:

Grupa A

Glasgow Rangers - Broendby IF 2-0 (Leon Balogun 18, Kemar Roofe 32)

Sparta Praga - Olympique Lyon 3-4 (Lukas Haraslin 4, 19, Ladislav Krejci 90+6/Karl Toko Ekambi 42, 88, Houssem Aouar 53, Lucas Paqueta 67.), Cartonaş roşu: Malo Gusto (Lyon, 74).

Lyon conduce cu maxim de 9 puncte, urmată de Sparta Praga, cu 4 puncte, și Rangers cu 3.

Grupa B

PSV Eindhoven - AS Monaco 1-2 (Cody Gakpo 59/Myron Boadu 20, Sofiane Diop 89)

Sturm Graz - Real Sociedad 0-1 (Alexander Isak 68), Cartonaş roşu: Stankovic (Sturm Graz, 87)

Liderul grupei este Monaco, cu 7 puncte.

Grupa C

Napoli - Legia Varşovia 3-0 (Lorenzo Insigne 76, Victor Osimhen 80, Matteo Politano 90+6)

Spartak Moscova - Leicester City 3-4 (Aleksandr Sobolev 11, 86, Jordan Larsson 44/Patson Daka 45, 48, 54, 79).

Legia varșovia conduce îbn clasament cu 6 puncte, la egalitate cu Napoli, care e pe 2, urmată de Leicester (4p) ți Spartak Moscova (3p).

Grupa D

Fenerbahce Istanbul - Royal Antwerp FC 2-2 (Enner Valencia 21, 45 – penalty/Mbwana Samatta 2, Pieter Gerkens 62)

Eintracht Frankfurt - Olympiakos Pireu 3-1 (Rafael Santos Borre 26 - penalty, Almamy Toure 45+3, Daichi Kamada 59/Youssef El Arabi 30 – penalty).

Liderul grupei este Frankfurt cu 7 puncte, urmat de Olympiakos (6p), Fenerbahce (2) și Atwerp (1).

Grupa E

Lazio Roma - Olympique Marseille 0-0

Lokomotiv Moscova - Galatasaray Istanbul 0-1 (Kerem Akturkoglu 82)

Galatasaray conduce grupa cu 7 puncte, urmată de Lazio (4p), Marseille (3p) și Lokomotiv (1p).

Grupa F

FC Midtjylland - Steaua Roşie Belgrad 1-1 (Nikolas Dyhr 78/Mirko Ivanic 58)

Ludogoreţ Razgrad - Sporting Braga 0-1 (Ricardo Horta 7)

Steaua Roșie e lider cu 7 puncte, urmată de Braga (6p), Midtjylland(2p) și Ludogoreț (1p).

Grupa G

Real Betis Sevilla - Bayer Leverkusen 1-1 (Borja Iglesias 75 – penalty/Robert Andrich 82)

Celtic Glasgow - Ferencvaros Budapesta 2-0 (Kyogo Furuhashi 57, Balint Vecsei, autogol, 81)

Liderul grupei este Leverkusen, cu 7 puncte, la egalitate cu Betis (7p), urmate de Celtic (3p) și ferencvaros (0p).

Grupa H

Rapid Viena - Dinamo Zagreb 2-1 (Marco Gruell 9, Maximilian Hofmann 34/Mislav Orsic 24)

West Ham United - KRC Genk 3-0 (Craig Dawson 45+1, Issa Diop 57, Jarrod Bowen 58)

West Ham conduce grupa cu maxim de 9 puncte, secondată de Zagreb, Rapid Viena și Genk, toate cu câte 3 puncte.