Jurnalul.ro Sport Fotbal international Kapetanos a jucat o repriză în amicalul cu Coreea de Nord

Kapetanos a jucat o repriză în amicalul cu Coreea de Nord

26 Mai 2010   •   00:00

Echipa naţională a Greciei a terminat la egalitate, marţi, la Altach (Austria), scor 2-2 (1-1), cu reprezentativa Coreei de Nord, într-un meci de pregătire pentru turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud, care se va desfăşura în perioada 11 iunie - 11 iulie.

Golurile grecilor au fost marcate de Katsouranis '2 şi Charisteas '48, în timp ce pentru nord-coreeni a înscris Jong Tae-se, în minutele 24 şi 52.

Selecţionerul german al Greciei, Otto Rehhagel, l-a folosit pe atacantul stelis Pantelis Kapetanos în repriza a doua, el înlocuindu-l la pauză pe Gekas.

Grecia face parte din grupa B la turneul final al Cupei Mondiale, alături de formaţiile Argentinei, Nigeriei şi Coreei de Sud. Coreea de Nord a fost repartizată în grupa G, alături de Brazilia, Coasta de Fildeş şi Portugalia.

În alte partide de marţi seara în care au evoluat echipe calificate la CM s-au înregistrat următoarele rezultate:
Camerun - Georgia 0-0
Irlanda - Paraguay 2-1
Nigeria - Arabia Saudită 0-0
SUA - Cehia 2-4