Jurnalul.ro Sport Fotbal international Lazio - FCSB 5-1. Echipa lui Nicolae Dică, umilita la Roma

Lazio - FCSB 5-1. Echipa lui Nicolae Dică, umilita la Roma

22 Feb 2018   •   21:50

Echipa de fotbal FCSB a fost eliminată din Europa League după ce s-a înclinat cu scorul de 5-1 (3-0) în meciul cu Lazio Roma, disputat joi, pe Stadionul Olimpic din capitala Italiei, în manşa a doua a şaisprezecimilor de finală ale competiţiei.

Golurile au fost înscrise de Ciro Immobile (minutele 7, 43 şi 71), Bastos (35) şi Felipe Anderson (51), respectiv Harlem Gnohere (82).

FCSB a jucat foarte slab, timorat, comiţând multe greşeli, departe de evoluţia curajoasă din tur, când s-a impus cu 1-0. Antrenorul lazialilor, Simone Inzaghi, a folosit mult mai mulţi titulari obişnuiţi faţă de partida tur, menajându-l însă pe Sergej Milinkovic-Savic, unul dintre cei mai buni jucători ai săi. Fundaşul românul Ştefan Radu nu a fost în lotul lui Lazio pentru această întâlnire, după ce în manşa întâi a rămas pe banca de rezerve.

România a rămas astfel fără ultima sa reprezentantă în actualul sezon al cupelor europene.

Numeroşi suporteri români au încurajat-o pe FCSB la acest meci, disputat pe ploaie.

Echipa antrenată de Nicolae Dică a suferit a doua înfrângere grea în acest sezon în cupele europene, după 1-5 acasă cu Sporting Lisabona în returul play-off-ului Ligii Campionilor.

Filipe Teixeira, rezervă în tur, a jucat în locul lui Mihai Pintilii, care a fost suspendat.

Immobile, incomodat de Găman, a ratat prima ocazie mare a meciului, în minutul 6.

După un singur minut, acelaşi Immobile a deschis scorul în urma centrării lui Lulic, profitând de nesiguranţa defensivei oaspeţilor.

FCSB a avut şansa egalării în minutul 11, prin Man, după un un-doi cu Gnohere. Aproape imediat, Felipe Anderson, cu o minge înşelătoare, a fost aproape de gol, iar după două minute Planic a salvat în corner. În minutul 18, portarul Vlad a salvat în faţa lui Parolo.

Immobile a trimis peste poartă din pasa lui Felipe Anderson, în minutul 19, şi a ratat din nou după două minute, când Vlad i-a închis unghiul.

Jocul s-a mai liniştit şi echipa lui Nicolae Dică a obţinut trei cornere consecutive în minutul 31.

Vlad a scos de sub transversală la execuţia lui Felipe Anderson (34), dar Bastos a majorat diferenţa la cornerul care a rezultat. Bastos fusese introdus de mai puţin de zece minute, în locul lui Caceres, accidentat.

După o acţiune subtilă a lui Anderson, Immobile a înscris cu latul în stânga lui Vlad (43).

Dică a mutat la pauză, trimiţându-i pe Filip şi Coman în locul lui Nedelcu şi Florin Tănase, dar aceste schimbări nu au adus revirimentul dorit. Mai mult, Felipe Anderson a înscris după ce a trecut cu mare uşurinţă de apărarea adversă (51).

Coman a avut un şut foarte bun, respins în bară de portarul Strakosha (54).

Lazio a continuat să atace şi Lulic a fost la un pas de gol (56).

Găman, accidentat, a fost nevoit să-i lase locul lui Bălaşa după o oră de joc, vicecampioana României efectuând astfel devreme toate schimbările.

Fără să forţeze, gazdele au punctat din nou în minutul 71, când Immobile a reuşit tripla, din careul mic. Felipe Anderson fusese tras de tricou înainte, însă arbitrul a lăsat faza să continue. Immobile a ajuns astfel la 31 de goluri pentru Lazio în acest sezon, în toate competiţiile.

Pe fondul relaxării gazdelor, Gnohere a redus din handicap în minutul 82. Mingea şutată de Gnohere şi respinsă de portar l-a lovit pe atacantul francez şi a intrat în plasă. Echipa bucureşteană nu mai înscrisese până acum în Italia în competiţiile europene.

În prima manşă, FCSB a învins-o pe Lazio, joia trecută, cu scorul de 1-0, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Lazio Roma - FCSB 5-1 (3-0)
Au marcat: Ciro Immobile (7, 43, 71), Bastos (35), Felipe Anderson (51), respectiv Harlem Gnohere (82)
Roma, Stadionul Olimpic
Europa League - manşa a doua a şaisprezecimilor de finală
În tur: 0-1

Au evoluat echipele:
Lazio: 1. Thomas Strakosha - 4. Patric, 3. Stefan de Vrij, 22. Martin Caceres (15. Bastos, 26) - 8. Dusan Basta, 16. Marco Parolo, 6. Lucas Leiva, 18. Luis Alberto (96. Alessandro Murgia, 67), 19. Senad Lulic (căpitan) - 10. Felipe Anderson (Felipe Caicedo, 74) - 17. Ciro Immobile. Antrenor: Simone Inzaghi.
Rezerve neutilizate: 23. Guido Guerrieri - 7. Nani, 21. Sergej Milinkovic-Savic, 77. Adam Marusic.
FCSB: 99. Daniel Vlad - 2. Romario Benzar, 25. Valerică Găman (8. Mihai Bălaşa, 61), 16. Bogdan Planic, 12. Junior Morais - 6. Dragoş Nedelcu (8. Lucian Filip, 46), 80. Filipe Teixeira - 98. Dennis Man, 11. Constantin Budescu, 10. Florin Tănase (căpitan; 17. Florinel Coman, 46) - 9. Harlem Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 33. Eduard Stăncioiu - 15. Marko Momcilovic, 23. Ovidiu Popescu, 30. Cristian Tănase.
Cartonaşe galbene: Basta (30), Immobile (33)

Arbitru: Slavko Vincic; arbitri asistenţi: Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic; arbitri adiţionali: Rade Obrenovic, Roberto Ponis; arbitru de rezervă: Grega Kordez (toţi din Slovenia)
Delegat UEFA: Bernhard Neuhold (Austria), observator UEFA pentru arbitri: Herbert Fandel (Germania)
AGERPRES

Stire initiala Lazio - FCSB. Echipa antrenata de Nicolae Dică joacă, astăzi, la Roma, un meci extrem de important pentru viitorul clubului. În manşa a doua a 16-imilor de finală ale Europa League, echipa patronată de Gigi Becali o va întâlni pe Lazio. După 1-0 în tur, Dică vrea să dea lovitura pe „Stadio Olimpico”.

Lazio anunta 30.000 de bilete vandute, 3600 din ele in sectorul romanilor. Alti romani si-au cumparat in alte zone ale stadionului.

ECHIPA DE START LAZIO. IMMOBILE, TITULAR!

Simeone a introdus vedetele in atac. Strakosha; Patric, de Vrij, Caceres; Basta, Parolo, Leiva, Luis Alberto, Lulic; Felipe Anderson, Immobile

Rezerve: Guerrieri, Marusic, Bastos, Murgia, Milinkovic-Savic, Nani, Caicedo

ECHIPA DE START a lui Nicolae Dică : Andrei Vlad - Benzar, Găman, Planic, Morais - Nedelcu, Teixeira - Man, Budescu, Fl. Tănase - Gnohere

Echipe probabile

FCSB: A.Vlad - R.Benzar, Găman, Planici, J.Morais - Nedelcu, Teixeira - Man, Budescu, Fl. Tănase – Gnohere

Lazio: Strakosha - Caceres, Felipe Luis, Radu Stefan - Marusic, Murgia, Lucas Leiva, Parolo, Lukaku - Anderson - Immobile