Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Bayern Munchen, calificare spectaculoasă în sferturi, după prelungiri

17 Mar 2016   •   06:35

Bayern Munchen a reuşit o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, pe Fussball Arena, printr-o victorie cu scorul de 4-2 (0-2, 2-2), după prelungiri, în meciul cu Juventus Torino, în care italienii au condus cu 2-0 până spre final.

După 2-2 la Torino, Juve, finalista ediţiei trecute, a început în forţă şi a surprins formaţia bavareză prin două goluri în prima jumătate de oră, semnate de Paul Pogba (5) şi Juan Cuadrado (28). Bayern a forţat tot meciul, ''Bătrâna Doamnă'' nu a reuşit să încheie conturile, iar campioana Germaniei a reuşit in extremis să trimită meciul în prelungiri, graţie golurilor realizate de Robert Lewandowski (73) şi Thomas Muller (90+1).

În prelungiri, Bayern a mai punctat de două ori, după două mutări inspirate ale antrenorului Pep Guardiola, prin Thiago Alcantara (108) şi Kingsley Coman (110).

Gazdele au început cu o mare ocazie de gol în chiar minutul doi, prin Arturo Vidal, dar Juve a deschis scorul, în min. 5, prin Pogba, care a sancţionat o neînţelegere între Alaba şi Neuer.

Juventus şi-a majorat avantajul în min. 28, prin Cuadrado, după o cursă a lui Morata din propria jumătate de teren.

Până la pauză, Bayern a fost aproape să gol, dar Buffon a respins şutul lui Muller, iar Lewandowski putea înscrie involuntar la degajarea apărării italiene (42).

Nu mult a lipsit ca Juve să intre cu un scor de forfait la cabine, dar şutul lui Lichtsteiner (44) a trecut peste transversală.

În repriza secundă, tot torinezii au fost mai periculoşi, dar şutul lui Morata (57) este blocat şi se duce în corner. Neuer a fost la post (58) şi la lovitura de cap a spaniolului, din faza care a urmat.

Bayern a marcat primul gol prin atacantul polonez Lewandowski (73), din centrarea lui Douglas Costa. Presiunea gazdelor a crescut, iar şutul brazilianului, expediat două minute mai târziu, a fost blocat de defensiva italiană.

Bavarezii au smuls egalarea în primul minut adiţional (90+1), când Muller a fost găsit nemarcat de noul intrat Coman la colţul lung şi a înscris cu capul.

Neuer a fost providenţial în debutul prelungirilor (93), când s-a opus la şutul cu efect al lui Lichtsteiner.

Bayern a tranşat disputa în decurs de doar trei minute, marcând de două ori prin rezervele Thiago Alcantara (108), după o combinaţie cu Muller, şi prin Coman (110), la capătul unei acţiuni personale.

Până la ultimul fluier, Juventus şi-a mai creat trei mari ocazii de gol, dar Neuer s-a opus în primă instanţă în faţa lui Mandzukic şi Sturaro (117), iar apoi în faţa lui Bonucci (118), transformat în vârf de conjunctură.

Alături de Bayern, în sferturile de finală s-au mai calificat Wolfsburg, Real Madrid, Benfica, PSG, Manchester City, Atletico Madrid şi FC Barcelona.

Bayern Munchen - Juventus Torino 4-2 (0-2, 2-2), după prelungiri
Au marcat: Robert Lewandowski (73), Thomas Muller (90+1), Thiago Alcantara (108), Kingsley Coman (110), respectiv Paul Pogba (5), Juan Cuadrado (28).
Munchen, Fussball Arena: 70.000 spectatori
Liga Campionilor - optimi de finală (retur)