Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. PSG a umilit-o pe Bayern Munchen

Liga Campionilor. PSG a umilit-o pe Bayern Munchen

28 Sep 2017   •   09:04
Sursa foto: Ohmega1982/Getty Images/iStockphoto

Paris Saint-Germain a câştigat la scor de forfait, 3-0, derby-ul zilei de miercuri în grupele Ligii Campionilor la fotbal, cu Bayern Munchen, pe ''Parc des Princes''.

Parizienii au deschis scorul încă din minutul 2, prin Dani Alves, celelalte goluri fiind marcate de uruguayanul Edinson Cavani (31) şi de un alt brazilian, Neymar (63).

FC Barcelona s-a impus la limită, cu 1-0, la Lisabona, în faţa formaţiei locale Sporting, prin autogolul uruguayanului Sebastian Coates (49), într-un meci arbitrat de românul Ovidiu Haţegan.

Anderlecht a pierdut la scor de neprezentare, 0-3, la Bruxelles, cu Celtic. Alexandru Chipciu a fost integralist la ''Mauves'', iar Nicolae Stanciu a intrat pe teren în min. 57.

FC Basel a realizat scorul serii, un neverosimil 5-0 cu Benfica, lusitanii jucând ultima jumătate de oră în zece oameni.

Chelsea a învins-o cu 2-1 pe Atletico, la Madrid, printr-un gol marcat în prelungiri. Atletico deschisese scorul în finalul primei reprize, prin Griezmann, Morata a restabilit egalitatea, iar Batshuayi a adus victoria londonezilor.

Manchester United s-a impus clar la Moscova, 4-1 cu ŢSKA Moscova, iar Juventus a câştigat cu 2-0 la Torino meciul cu Olympiakos Pireu.

Rezultate:
Miercuri
Grupa A:
FC Basel - Benfica Lisabona 5-0
Au marcat: Michael Lang 2, Dimitri Oberlin 20, 69, Ricky van Wolfswinkel 59 - penalty, Blas Riveros 77.
Cartonaş roşu: Andre Almeida (Benfica) 63.

ŢSKA Moscova - Manchester United 1-4
Au marcat: Konstantin Kuciaev 90, respectiv Romelu Lukaku 4, 27, Anthony Martial 19 - penalty, Henrih Mhitarian 57.

Anderlecht Bruxelles - Celtic Glasgow 0-3
Au marcat: Leigh Griffiths 38, Kara Mbodji (autogol) 50, Scott Sinclair 90+3.

Paris Saint-Germain - Bayern Munchen 3-0
Au marcat: Dani Alves 2, Edinson Cavani 31, Neymar 63.

Qarabag FK - AS Roma 1-2, la Baku
Au marcat: Pedro Henrique 28, respectiv Konstantinos Manolas 7, Edin Dzeko 15.

Atletico Madrid - Chelsea Londra 1-2
Au marcat: Antoine Griezmann 40 - penalty, respectiv Alvaro Morata 60, Michy Batshuayi 90+4.

Juventus Torino - Olympiakos Pireu 2-0
Au marcat: Gonzalo Higuain 69, Mario Mandzukic 80.

Sporting Lisabona - FC Barcelona 0-1
Au marcat: Sebastian Coates (autogol) 49.

Sevilla FC - NK Maribor 3-0
A marcat: Wissam Ben Yedder 27, 38, 83 - penalty.

Spartak Moscova - Liverpool 1-1
Au marcat: Fernando 23, respectiv Philippe Coutinho 31.

Manchester City - Şahtior Doneţk 2-0
Au marcat: Kevin De Bruyne 48, Raheem Sterling 90.
Sergio Aguero (City) a ratat un penalty în min. 72.

SSC Napoli - Feyenoord Rotterdam 3-1
Au marcat: Lorenzo Insigne 7, Dries Mertens 49, Jose Maria Callejon 70, respectiv Sofyan Amrabat 90+3.
Jens Toornstra (Feyenoord) a ratat un penalty în min. 68.

Beşiktaş Istanbul - RB Leipzig 2-0
Au marcat: Ryan Babel 11, Anderson Talisca 43.

AS Monaco - FC Porto 0-3
Au marcat: Vincent Aboubakar 31, 69, Miguel Layun 89.

Borussia Dortmund - Real Madrid 1-3
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 54, respectiv Gareth Bale 18, Cristiano Ronaldo 50, 79.

Clasament
1 Real Madrid 2 2 0 0 6-1 6
1 Tottenham Hotspur 2 2 0 0 6-1 6
3 Borussia Dortmund 2 0 0 2 2-6 0
4 APOEL Nicosia 2 0 0 2 0-6 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.