Jurnalul.ro Sport Fotbal international Manchester United la a doua victorie categorică în Premier League

Manchester United la a doua victorie categorică în Premier League

19 Aug 2017   •   17:07

Manchester United şi-a confirmat statutul de favorită în actuala ediţie a campionatului de fotbal a Angliei, înregistrând o nouă victorie categorică, cu scorul de 4-0, pe terenul formaţiei Swansea City, sâmbătă, în cadrul etapei a 2-a din Premier League.

Elevii antrenorului portughez Jose Mourinho, care au învins cu acelaşi scor, în urmă cu o săptămână, formaţia West Ham United, au marcat trei goluri într-un interval de patru minute, în finalul reprizei secunde a partidei de pe Libery Stadium din Swansa, prin Romelu Lukaku (min.80), Paul Pogba (min.82) şi Anthony Martial (min.84).

Oaspeţii au condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui Eric Bailly, din finalul primei reprize (min.45).

Cu maximum de puncte (6) şi un golaveraj excelent (8-0), Manchester United şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, acesta fiind cel mai prolific start de sezon din ultimii 110 ani pentru gruparea de pe Old Trafford, subliniază BBC.

Tot sâmbătă se mai dispută partidele Bournemouth - Watford, Southampton - West Ham United, Burnley - West Bormiwch Albion, Leicester City - Brighton, FC Liverpol - Crystal Palace şi Stoke City - Arsenal Londra.

Duminică sunt programate meciurile Huddersfield - Newcastle United şi Tottenham Hotspur - Chelsea Londra, etapa urmând să se încheie luni, cu întâlnirea Manchester City - Everton.