Jurnalul.ro Sport Fotbal international Messi a văzut cartonașul roșu în finala mică a Copei America

Messi a văzut cartonașul roșu în finala mică a Copei America

07 Iul 2019   •   08:59

Selecţionata de fotbal a Argentinei s-a clasat pe locul al treilea la Copa America 2019, după ce a reuşit să învingă cu scorul de 2-1 reprezentativa statului Chile, în "finala mică" disputată sâmbătă pe Arena Corinthians din Sao Paulo şi marcată de eliminarea starului Lionel Messi.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Sergio Aguero (12) şi Paulo Dybala (22), în timp ce pentru chilieni a înscris Arturo Vidal, care a transformat un penalty în repriza secundă (59).
Messi a văzut cartonaşul roşu, al doilea din cariera sa, în minutul 37, după o altercaţie cu căpitanul chilian Gary Medel, eliminat la rândul său.
Argentina şi-a luat cu această ocazie revanşa în faţa naţionalei Chile, după înfrângerile suferite în ultimele două finale din Copa America (2015 şi 2016), ambele la loviturile de departajare.
Marea finală a turneului Copa America 2019 se va disputa duminică, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, între Brazilia, gazda competiţiei, şi Peru.
În partida de la Sao Paulo, la care au asistat 44.269 de spectatori, au evoluat formaţiile:
Argentina: Franco Armani - Juan Foyth, German Pezzella, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Rodrigo de Paul, Leandro Paredes, Giovani Lo Celso (Ramiro Funes Mori, 90) - Lionel Messi, Paulo Dybala (Angel Di María, 67), Sergio Aguero (Matías Suarez, 81). Selecţioner: Lionel Scaloni.
Chile: Gabriel Arias - Paulo Díaz, Mauricio Isla, Gary Medel, Gonzalo Jara (Guillermo Maripan, 50), Jean Beausejour - Erick Pulgar, Charles Aránguiz (Nicolás Castillo, 83), Arturo Vidal; Eduardo Vargas,Alexis Sanchez (Junior Fernandesm 17). Selecţioner: Reinaldo Rueda.