Jurnalul.ro Sport Fotbal international Preliminariile Cupei Mondiale 2018: Scandal la Palermo. Fanii au întrerupt meciul

25 Mar 2017   •   06:46

03:31  Fotbal: Victorii pentru Italia şi Spania, în

Nyon, 25 mar /Agerpres/ - Selecţionatele Italiei şi Spaniei au câştigat meciurile susţinute vineri seara pe teren propriu în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

Italia a dispus cu 2-0 de Albania, la Palermo, într-un meci întrerupt de fanii oaspeţi în debutul reprizei secunde, după ce au aruncat cu artificii pe teren. Partida s-a reluat după o întrerupere de zece minute, jucătorii albanezi făcând apel la suporterii lor să se liniştească. În prima repriză, când Italia a primit penalty, Daniele de Rossi a fost nevoit să aştepte pentru a executa lovitura de pedeapsă din cauza torţelor aruncate pe gazon. În cele din urmă, jucătorul Romei a deschis scorul (12). Ciro Immobile (71) a parafat victoria Squadrei Azzurra, la meciul cu numărul 1.000 din cariera portarului Gianluigi Buffon.

Spania a întrecut Israelul cu 4-1, prin golurile marcate de David Silva (13), Vitolo (45+1), Diego Costa (51) şi Isco (88), respectiv Lior Refaelov (76).

Italia şi Spania ocupă primele două locuri în Grupa G, neînvinse, cu 13 puncte fiecare.

Boban Nikolov, fostul jucător al Viitorului, a deschis scorul pentru Macedonia (43), în meciul câştigat la scor de forfait în faţa Liechtenstein-ului (3-0). Ilja Nestorovski a marcat celelalte goluri (68, 73), dar a ratat un penalty (90) şi şansa de a realiza hat-trick-ul.

Croaţia a învins Ucraina cu 1-0, prin golul lui Kalinic (38), atacantul formaţiei Fiorentina.

Irlanda şi Ţara Galilor au terminat nedecis, 0-0, la Dublin, dar galezii au avut un om eliminat, Neil Taylor (69), după un fault brutal asupra lui Seamus Coleman, care a părăsit terenul pe targă şi cu masca de oxigen pe figură.

Rezultate:
Grupa D
Georgia - Serbia 1-3
Au marcat: Nika Kacearava 6, respectiv Dusan Tadic 45 - penalty, Aleksandar Mitrovic 64, Mijat Gacinovic 86.

Austria - Rep. Moldova 2-0
Au marcat: Marcel Sabitzer 75, Martin Harnik 90.

Irlanda - Ţara Galilor 0-0
Cartonaş roşu: Neil Taylor (Ţara Galilor) 69.

Liechtenstein - Macedonia 0-3
Au marcat: Boban Nikolov 43, Ilja Nestorovski 68, 73.
Ilja Nestorovski a ratat un penalty în min. 90.

Italia - Albania 2-0
Au marcat: Daniele De Rossi 12 - penalty, Ciro Immobile 71.

Spania - Israel 4-1
Au marcat: David Silva 13, Vitolo 45+1, Diego Costa 51, Isco 88, respectiv Lior Refaelov 76.

Kosovo - Islanda 1-2
Au marcat: Atdhe Nuhiu 52, respectiv Bjorn Bergmann Sigurdarson 25, Gylfi Sigurdsson 35 - penalty.

6 Finlanda 5 0 1 4 3-8 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea)