Jurnalul.ro Sport Fotbal international Real Madrid a câştigat Cupa Mondială a cluburilor pentru al doilea an consecutiv

16 Dec 2017   •   21:22

Echipa Real Madrid a câştigat Cupa Mondială a cluburilor de fotbal, pentru al doilea an consecutiv, o premieră în istoria acestei competiţii, învingând cu scorul de 1-0 formaţia braziliană Gremio Porto Alegre, în finala disputată sâmbătă la Abu Dhabi.

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo, proaspătul laureat al Balonului de Aur 2017, a marcat unicul gol al întâlnirii în repriza secundă, în urma unei lovituri libere (min.53).

Pentru antrenorul Zinedine Zidane, acesta este al 8-lea trofeu cucerit de la numirea sa la conducerea tehnică a lui Real Madrid, în ianuarie 2016.