Jurnalul.ro Sport Fotbal international Real Madrid a CÂȘTIGAT Liga Campionilor

Real Madrid a CÂȘTIGAT Liga Campionilor

03 Iun 2017   •   23:46

Real Madrid a învins pe Juventus cu 4-1 și a câștigat pentru a 12-a oară Liga Campionilor. Cristiano Ronaldo a înscris două goluri.

Real Madrid a deschis scorul în finala Ligii Campionilor prin golgheterul all-time Cristiano Ronaldo. După mai multe ocazii ale torinezilor, portughezul a deschis scorul în minutul 20, cu un șut plasat din interiorul careului de 16m.

Juventus a ripostat în minutul 27 prin Mario Mandzukic, printr-o execuție din foarfecă, la capătul unei faze incredibile create de torinezi.

Casemiro a readus Real Madrid în avantaj în minutul 61, cu un șut deviat, de la 30 de metri de poarta lui Buffon.

Cristiano Ronaldo a majorat scorul trei minute mai târziu, după o intercepție și centrare reușite de Luka Modric.

Scorul final a fost stabilit de Asensio în minutul 90, când Juventus juca în 10 oameni după eliminarea lui Juan Cuadrado pentru cumul de cartonașe galbene, la o simulare grosolană a lui Sergio Ramos.