Jurnalul.ro Sport Fotbal international Rezultate NEAȘTEPTATE în preliminariile Ligii Campionilor. Keşeru a salvat-o pe Ludogoreţ de la înfrângere

27 Iul 2016   •   07:17

Atacantul român Claudiu Keşeru a salvat formaţia bulgară Ludogoreţ Razgrad de la înfrângere pe teren propriu în meciul cu Steaua Roşie Belgrad, terminat la egalitate, 2-2, marţi seara, în prima manşă a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal.

Keşeru, intrat pe teren în minutul 67 în locul lui Lukoki, a marcat al doilea gol al campioanei Bulgariei, în minutul 77, cu un şut din unghi, după o lovitură liberă executată rapid de fundaşul Cosmin Moţi.

Dacă Moţi a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 83, celălalt român al bulgarilor, Andrei Prepeliţă, a rămas pe banca de rezerve.

Jonathan Cafu (43) a deschis scorul pentru gazde, dar Steaua Roşie a punctat apoi de două ori, prin Aleksandar Katai (48) şi Guelor Kanga (66).

Alex Chipciu a început ca titular la Anderlecht, care a remizat cu Rostov, 2-2, în deplasare. Ex-stelistul a primit un cartonaş galben în min. 19 şi a fost înlocuit în min. 69.

Internaţionalul român Alexandru Măţel a fost doar rezervă la Dinamo Zagreb, care a dispus cu 2-0 de Dinamo Tbilisi.

Portarul român Gabriel Sava a fost şi el rezervă al Dundalk, întrecută cu 1-0 de BATE Borisov.