Jurnalul.ro Sport Fotbal international România a învins Turcia cu 2-0. Contra îl învinge pe Lucescu

România a învins Turcia cu 2-0. Contra îl învinge pe Lucescu

10 Noi 2017   •   06:21
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Naţionala de fotbal a României a învins reprezentativa Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara pe stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, într-un meci amical.

România a făcut un meci bun şi a reuşit să se impună prin golurile marcate de Gheorghe Grozav (42, 69), jucător în Turcia, la Karabukspor.

Prima repriză a fost una destul de modestă, deşi iniţiativa a aparţinut tricolorilor. Prima ocazie s-a consemnat în minutul 5, când Budescu a reluat într-un mingea centrată de Toşca. Până în finalul primei reprize, când s-a deschis scorul, niciuna dintre echipe nu a reuşit să creeze faze de poartă. În min. 42, Grozav a finalizat centrarea lui Deac, şutul său fiind deviat de fundaşul Ozan Tufan.

În partea secundă, oaspeţii au avut o oportunitate prin Cenk Tosun (49), care a tras peste poartă de lângă Chiricheş.

Jucătorii antrenaţi de Cosmin Contra au fost aproape de a-şi mări avantajul, în min. 53, când Grozav a centrat, dar fundaşul Caglar Soyuncu a respins din faţa porţii goale. Un minut mai târziu, portarul Harun Tekin a prins mingea trimisă slab de Budescu.

Turcia a tras la poartă (57), prin Ozan Tufan, dar balonul s-a dus peste ţintă.

România şi-a dublat avantajul în min. 69, când Grozav a marcat cu un şut din careu, după ce l-a driblat scurt pe Serdar Aziz. Budescu a trecut pe lângă gol (71), şutul său fiind respins de portar.

Turcia a avut şi ea o mare ocazie de a înscrie, dar debutantul Niţă şi fundaşul Grigore (76) au salvat golul, la reluarea lui Kenan Karaman.

Torje (76) a şutat pe lângă poartă din marginea careului, iar încercarea de lob a lui Alibec (80), de la circa 40 de metri, a fost blocată în faţa porţii de Caglar Soyuncu.

Cenk Tosun a ratat cea mai mare ocazie a oaspeţilor (88), când a reluat cu capul peste poartă centrarea aproape perfectă a lui Atila Turan.

România a avut ultimele oportunităţi ale partidei, dar şutul lui Alibec (90+2), din întoarcere, a fost respins de portar, iar un minut mai târziu atacantul echipei FCSB a fost deposedat în careu.

În echipa României au evoluat trei jucători legitimaţi la echipe din Turcia, Săpunaru (Kayserispor), Torje şi Grozav (ambii la Karabukspor).

Mircea Lucescu a primit înaintea meciului un tricou cu numărul 11 din partea preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu, şi o minge cu autografele internaţionalilor români din partea lui Cosmin Contra.

Partida de la Cluj-Napoca a fost prima pentru naţionala României, după lansarea noii sale identităţi de brand. Blazonul de pe tricoul jucătorilor este o reinterpretare a stemei naţionale într-o manieră modernă, dinamică: un scut pe care este scris România şi cinci cadrane care corespund celor cinci provincii româneşti, concentrate în jurul unui pentagon negru asemănător celui de pe mingea de fotbal, iar noul slogan este ''Luptăm împreună''.

Totodată a fost primul meci al lui Adrian Mutu ca managerul sportiv al Federaţiei Române de Fotbal.

Cosmin Contra este neînvins în trei meciuri ca selecţioner, având două victorii şi un egal.

A fost al 26-lea meci cu Turcia, bilanţul fiind favorabil tricolorilor, cu 14 victorii, 7 remize, 5 înfrângeri, golaveraj 49-24.

Marţi 14 noiembrie, România va disputa un nou joc amical, cu Olanda, la Bucureşti, pe Arena Naţională (21,00).

România - Turcia 2-0 (1-0)
A marcat: Gheorghe Grozav (42, 69).
Cluj-Napoca, Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'': circa 16.000 spectatori
meci amical

Au evoluat echipele:
România: 1. Costel Pantilimon (16. Florin Niţă, 71) - 22. Cristian Săpunaru (27. Mihai Bălaşa, 75), 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 21. Dragoş Grigore, 3. Alin Toşca - 8. Mihai Pintilii, 23. Nicolae Stanciu (29. Denis Alibec, 77) - 26. Ciprian Deac (11. Gabriel Torje, 62), 14. Constantin Budescu (17. Eric Bicfalvi, 72), 10. Gheorghe Grozav - 13. Claudiu Keşeru (9. Florin Andone, 66). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Nicuşor Bancu, 4. Cosmin Moţi, 24. Cristian Ganea, 5 . Ovidiu Hoban, 7. Alexandru Chipciu, 20. Sergiu Hanca, 25. Alexandru Băluţă, 28. Florin Tănase, 19. George Ţucudean.
Turcia: 23. Harun Tekin - 6. Ozan Tufan (26. Barîş Yardimci, 83), 4. Serdar Aziz, 13. Caglar Soyuncu, 2. Atila Turan - 5. Okay Yokuşlu, 8. Selcuk Inan (căpitan; 17. Cengiz Under, 46) - 11. Yusuf Yazici (19. Yunus Malli, 46), 14. Oguzhan Ozyakup, 10. Hakan Calhanoglu (24. Kenan Karaman, 64) - 9. Cenk Tosun. Selecţioner: Mircea Lucescu.
Rezerve neutilizate: 12. Okan Kocuk, 1. Volkan Babacan - 25. Erol Erdal Alkan, 21. Omer Toprak, 15. Ugur Demirok, 3. Ismail Koybaşi, 18. Deniz Turuc, 20. Emre Akbaba, 16. Enes Unal.

Arbitru: Tiago Bruno Lopes Martins; arbitri asistenţi: Ricardo Jorge Ferreira Santos, Luis Andre Ferreira Pinto Campos (toţi din Portugalia); arbitru de rezervă: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca)
Cartonaşe galbene: Malli (82).