Jurnalul.ro Sport Fotbal international ȘOC în cupele europene. O finalistă Europa League a fost eliminată de o echipă din Luxemburg

05 Iul 2017   •   08:24

Echipa scoţiană de fotbal Glasgow Rangers a fost eliminată surprinzător din Europa League, marţi, după ce a fost învinsă în deplasare de formaţia luxemburgheză Progres Niederkorn cu scorul de 2-0, în manşa a doua a turului întâi preliminar al competiţiei.

Scoţienii câştigaseră în primul meci doar cu 1-0, astfel că revenirea lor în cupele europene după ediţia 2010-2011 a fost una cu ghinion.

Golurile au fost marcate de Emmanuel Francoise (66) şi Sebastien Thill (75).

Echipa maghiară Videoton Szekesfehervar s-a calificat în turul secund, după 3-3 în deplasare cu maltezii de la Balzan, după 2-0 în prima manşă.