Jurnalul.ro Sport Fotbal international SURPRIZĂ în Liga Campionilor. Juventus s-a calificat în sferturi după o revenire senzațională

08 Mar 2018   •   06:54
Sursa foto: INSTAGRAM Dybala

Juventus Torino s-a calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Tottenham Hotspur cu scorul de 2-1 (0-1), la Londra, în manşa secundă a optimilor.Cele două echipe terminaseră la egalitate, 2-2, în partida tur, de la Torino.

Londonezii au deschis scorul pe Stadionul Wembley prin Heung-Min Son (39), dar Juve, care a evoluat dezamăgitor timp de o oră, a întors soarta partidei şi a calificării în decurs de doar trei minute, graţie golurilor marcate de argentinienii Gonzalo Higuain (64) şi Paulo Dybala (67).  Vezi AICI VIDEO de la meci!

Tottenham a forţat apoi golul egalării şi şi-a creat mai multe ocazii, cea mai mare fiind ratată de Harry Kane (90), care a trimis mingea în bară cu capul, dintr-o poziţie nesemnalizată de ofsaid, dar apoi Lamela nu a reuşit să împingă balonul în plasă, iar Barzagli l-a degajat.

În faţa a 84.010 spectatori au evoluat echipele:
Tottenham: Lloris (căpitan) - Trippier, D. Sanchez, Vertonghen, B. Davies - Christian Eriksen, Moussa Dembélé, Alli (Fernando Llorente, 86), Dier (Lamela 74), Son Heung-min - Kane. Antrenor: Mauricio Pochettino.
Juventus: Buffon (căpitan) - Barzagli, Benatia (Lichtsteiner, 61), Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic, Matuidi (K. Asamoah, 60) - Douglas Costa, Higuain (Sturaro, 83), Dybala. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia).