Jurnalul.ro Sport Fotbal international SURPRIZE mari in preliminarii. Olanda, învinsă pe teren propriu de Islanda, riscă să rateze EURO 2016

04 Sep 2015   •   05:46
Sursa foto: NiseriN/Getty Images/iStockphoto

Selecţionata Olandei, medaliată cu bronz la ultima ediţie a Cupei Mondiale, riscă să rateze participarea la Campionatul European de fotbal de anul viitor, după ce a fost învinsă pe teren propriu, cu 1-0, de reprezentativa Islandei, într-un meci disputat joi seara, pe Amsterdam Arena, în cadrul Grupei A a preliminariilor turneului continental.

Nordicii, care nu au mai participat niciodată până acum la un turneu internaţional major, au marcat unicul gol al întâlnirii în urma unei lovituri de la 11 m, transformată de Gylfi Sigurđsson, în minutul 51.

Într-o altă partidă din această grupă, Turcia a fost ţinută în şah de Estonia, scor 1-1, la Konya. Oaspeţii au marcat golul egalizator în prelungiri, prin Sabala (min.90+1), după ce turcii deschiseseră scorul prin Selciuk Inan, în minutul 77.

Islanda conduce în clasamentul Grupei A, cu 18 puncte, urmată de Cehia, care a acumulat 16 puncte în urma victoriei cu 2-1 înregistrată joi seara în faţa Kazahstanului. Olanda se află pe locul al treilea în grupă, la şase puncte de locul 2, şi mai poate spera doar într-o participare la barajul pentru calificarea la EURO 2016, pentru care se află în luptă directă cu Turcia, ocupanta poziţiei a 4-a.

Tot joi, Ţara Galilor s-a impus la limită în Cipru (1-0), prin golul starului Gareth Bale, păstrându-şi astfel fotoliul de lider al Grupei B, cu un avans de trei puncte faţă de Belgia, învingătoare la rândul ei, cu scorul de 3-1, în faţa Bosniei.

În Grupa H, Italia a obţinut o victorie chinuită dar preţioasă în faţa modestei echipe a Maltei (1-0), succes care a propulsat "squadra azzurra" în fruntea clasamentului grupei, devansând cu un punct naţionala Croaţiei, ţinută în şah în deplasarea din Azerbaidjan (0-0).

Belgia - Bosnia 3-1
Au marcat: Marouane Fellaini 23, Kevin De Bruyne 43, Eden Hazard 78 - penalty, respectiv Edin Dzeko 15

6 Malta 7 0 1 6 1 11 1

Echipele clasate pe primele două locuri în fiecare grupă se califică direct la EURO 2016, la finalul preliminariilor.